Новини шкільного життя

День Єднання

Тренінги з методик запам’ятовування

Інтернет-безпека

Хотіли Україну потоптати,
Але вона піднялася – жива!
Сказав Кобзар народу – повстати!
І до цих пір живуть його слова.
Хай Заповіт Шевченка не загине,
Ми йдемо за волю і за правду з ним,
Бо Україна стане на коліна
Лиш перед Богом, більш ні перед ким.
     

Шкільний колектив Чижиківської ЗОШ І-ІІІ ст провів виховний захід по вшануванню Дня Гідності та свободи. Революція Гідності стала наймасштабнішою подією у державотворенні Української держави. Де розгорталася боротьба українського суспільства за власні права. В Україні сформувалося громадянське суспільство, до котрого входять  воїни-добровольці, волонтери і молоді патріоти-інтелектуали.





Єдиний скарб у тебе – рідна мова.
Заклятий для сусіднього хижацтва.
Вона твого життя міцна основа,
Певніша над усі скарби й багатства.
П.Куліш
 
     Чижиківська школа вітає усіх з державним святом – День української писемності та мови, яке згуртовує нас навколо рідного слова.
     Уже традиційно, 9 листопада, до свята рідної мови проводиться радіодиктант національної єдності. Запрошуємо усіх бажаючих, взяти участь у написанні радіодиктанту.
Учні Чижиківської школи залюбки взяли участь у святі мови. Чудово декламували вірші, співали пісні, приурочені великому скарбу – рідній мові.
А ще пропонуємо, у рамках свята , пройти тест  і перевірити свої знання, чи добре ми знаємо народні приказки про рідний край та Україну.
Приєднуйтесь, будь  ласка, і отримуйте задоволення, насолоджуючись рідним словом.
 Тест    за посиланням   https://www.facebook.com/groups/445114679667395/permalink/821436435368549/











Інформація про свято Дня знань у Чижиківській ЗОШ І-ІІІ ст



(1906 – 1995)

Музичний діяч

Української  діаспори

Співаймо, співаймо, брати  мої  милі,

                                                        Хай  пісня  крилата  весь  світ  залива,

                                                        Хай  голосом  дзвону  розвіє  ту  славу,

                                                        Якою  все  повна  вкраїнська  душа.

                                                                                    Андрій  Гнатишин

Відновлення історично обєктивної картини художнього буття на всіх етапах її розвитку – нагальна потреба сучасного мистецтвознавства за умов духовного відродження України. Нова культурологічна політика України надає можливість згадати і увічнити імена славетних наших земляків, чия скрутна доля примусила їх покинути Батьківщину, жити і творити на чужині.

         Серед музичних діячів української діаспори почесне місце належить Андрієві Гнатишину.

         Андрій  Гнатишин – український композитор, диригент, педагог, музично – громадський діяч. Проживши поважний людський вік далеко від рідної землі, серцем завжди був із своєю Вітчизною. Його діяльність як композитора і хорового диригента, пропагандиста духовних скарбів свого народу привернула увагу європейських країн, особливо Австрії, до краси української народної та церковної музики. А. Гнатишин  писав: «Як довголітній диригент передусім церковних хорів послуговувався я переважно київськими наспівами. В цьому стилі старався також компонувати мої оригінальні церковні пісні, опрацьовувати і гармонізувати й наші галицькі наcпіви»  Його пісні, духовні хори, обробки українського фольклору уже давно увійшли до мистецької скарбниці України. Музика Маестро звучить у всіх куточках світу, де живуть українці, де витає український дух і українська пісня.

Народився    Андрій  Гнатишин  26  грудня  1906  року  в  сім’ї   Ілії  та 

Анастасії  Гнатишиних, у  селі Чижикові біля Львова, тоді  ще в Австрійсько – Угорській монархії.  „ Мені  все  здавалося, що  немає  кращого  села і  кращої околиці, як  Чижиків і все довкруги нього. Старі люди говорили,  що наше село було колись серед гаїв і лісів, де гніздилося багато птиці і особливо чижиків, які своїми співами чарували  мешканців”, - згадував  композитор.

         Зачарований музикою з наймолодших літ талановитий хлопчик був помічений сільським учителем Василем Романовим, який сам мав добрий голос і співав у церкві. Йому вдалося переконати родичів відправити Андрія до гімназії.

         Після закінчення Української академічної гімназії у Львові 1928 року

А. Гнатишин студіював теологію в Богословській Академії, а згодом навчався

на педагогічному відділі у Вищому музичному інституті ім. М. Лисенка у Львові. Ще в гімназії проявляється його небуденний талант у композиції. Він навчається у таких майстрів, як Борис Кудрик, Галина Левицька, Станіслав Людкевич та Нестор Нижанківський.

         Тодішній львівський митрополит Андрей Шептицький, помітивши великий музичний талант юнака,  надав  йому стипендію для навчання композиції та мистецтву диригування . У 1931 році Андрій  Гнатишин  їде до австрійської столиці для навчання у Новій Віденській консерваторії, яку закінчив  1934 року.

         Після  закінчення студії композитор залишається на постійний побут у Відні, де продовжує студіювати композицію і вокал віденських професорів, одночасно взявши на себе керівництво хором української церкви Св. Варвари. З цим колективом пов’язані визначні творчі досягнення митця. Там  зустрічає свою долю і в 1936 році одружується із співачкою хору Євгенією Мороз.

У період Другої світової війни А. Гнатишин співав у хорі й виконував обов’язки диригента  в українській церкві, в Берліні. А повернувшись до Відня після закінчення війни, став диригентом хору сербської і російської церкви, з 1954 р. до кінця своїх днів знову очолював хор церкви Св. Варвари у Відні. За великі досягнення у музично – просвітницькій і творчій діяльності президентом  Австрії Андрій Гнатишин був ушанований званням професора в 1963 році. Таким чином, життя і творчість українського митця були пов’язані з соціально – культурним середовищем Австрії, хоча ставлення та розвиток особистості композитора проходили на тлі національної культури. Завдяки невтомній діяльності Андрія Гнатишина, починаючи з 30 – х років церква Св. Варвари у Відні стає центром української культури в Австрії. За висловами Гнатишина, «ця церква разом із семінарією була переважним релігійним і культурним осередком, у якому все живим живчиком било українське життя. А одночасно була найкращим лучником між Сходом і Заходом, між культурою і творчістю

нашого народу, з одного боку, та культурою і творчістю Відня і цілого Заходу, з другого боку»

         Перша його Служба Божа із слов’янським та грецьким текстами вийшла

друком 1938 року у Клостернойбургу  біля Відня.

         Кожної неділі та під час свят хор церкви Св. Варвари під орудою Гнатишина наповнював співом храм. Розповідаючи про діяльність цього колективу митців – однодумців, диригент зазначає основну мету співаків: «Управа  хору постановила виконати ще одне важне завдання: показати нашу музичну культуру і церковну, і світську чужинцям, жиючим в Австрії, та широкому світові й тим самим зробити добре ім’я нашому українському народові й привити симпатію».

         На той час у Відні діяло багато українських товариств. Серед них – Українське академічне товариство «Січ», з членів якого переважно складався хор церкви Св. Варвари, «Родина», «Громада», «Єдність» та ін. Видавались газети і журнали. Щорічно святкувались Шевченківські дні. Збори товариств завершувались виступом церковного і світського мішаного хорів під проводом Андрія Гнатишина. В архіві композитора залишилась програма 1933 р. святочної академії до річниці незалежності Західної України, де зазначено виконання «В’язанки стрілецьких пісень» у супроводі 2 – х скрипок і фортепіано. Відбувались академії на честь Івана Франка, Маркіяна Шашкевича, на пошану Лесі Українки, на честь кардинала Йосипа Сліпого в залі італійського культурного інституту, митрополита Андрія Шептицького, з нагоди 100 – річчя академічного товариства «Січ» у Відні. На академіях також зачитувались музично – просвітні реферати, А. Гнатишин виступав з доповідями про творчість Миколи Лисенка, Олександра Кошиця.

         На сторінках періодичних видань «Християнський голос», «Українське слово» Андрій Гнатишин писав про українських виконавців: «Не лишень на українських імпрезах, але й на самостійних камерних концертах грають вони українські твори і причиняють до популяризації української музичної культури».

         З особливою любов’ю і шаною пише Андрій Гнатишин про українську співачку із світовою славою Іру Маланюк. В Австрії, зокрема у Відні, Іра здобула визначне місце серед діячів музичної культури. У 1965 році австрійський уряд відзначив її «Почесним Хрестом знання й мистецтва».

         Так завдяки творчій співпраці двох талановитих митців, Андрія Гнатишина та Ірини Маланюк, Європа почула перлини української музики. Отже, не тільки своїми творами та виступами з хором пропагував Гнатишин українську культуру, а й критичними статтями в австрійській періодиці про музично – просвітницьку діяльність видатних співвітчизників за межами України.

         Великого значення у пропаганді української культури надавав А. Гнатишин діяльності хору Св. Варвари на хвилях австрійського радіо. «Студійний відділ віденського радіо набрав на стрічку одну св. Літургію та Вечірню. Для віденського радіо наспівано: «Церковні та народні пісні України», «Воскресні пісні та гаївки», «Українські коляди», «Воскресна Утреня» та «Коляди слов’янських народів». …При всіх авдиціях пояснюється наш обряд, звичаї нашого народу та характеристика його творчості», - писав Андрій Гнатишин.

         Радіопередачі заохотили настоятелів австрійських церков показати літургічний спів і обряд українців. Хор Св. Варвари був запрошений виступити в центральному соборі Св. Стефана у Відні.

         З кожним роком хор Св. Варвари набуває професіоналізму і фахового характеру, за словами  Гнатишина. Маестро наводить цитату з критичної статті газети «Ст. Пельтнер Цайтунг»: «В останню неділю січня 1961 р. відбулася Служба Божа в українсько – візантійському обряді, у старослов’янській мові. …Хоралоподібні  священичі співи в респонзоріях, які безпосередньо переминає хор і розвиває їх, надають дії нечуваного драматизму й мистецького вислову.

Хор Св. Варвари – це незвичайно гомогенне звучне тіло, основане на дуже низьких басах і блискучих сопрано, хор розвинув принадну красу тону».

         Хор виконував не тільки церковну, а й світську музику. Високий рівень професіоналізму підтверджує той факт, що хор Св. Варвари запрошують до виступів у найпрестижніших залах Відня та інших міст Австрії. Так з нагоди 100 – річчя існування братства Св. Варвари хор з великим успіхом виступив у залі Моцарта за участю українського оперного співака Мирослава Старицького, який приїхав на цей концерт з Парижа. Духовний концерт словянської музики відбувся 13 липня 1963 року у Зальцбурзі на честь міжнародного Кирило – Мефодіївського конгресу. У Відні в залі Брамса хор виступив з уславленою Ірою Маланюк. На концерті в залі Віденської консерваторії 8 травня 1971 р. хор виконав воскресні пісні й псалми, гаївки й народні пісні.

         Треба відзначити, що діяльність Андрія Гнатишина мала такий розголос у Відні, що навіть австрійські церкви запрошують його для відправи служби. З цього приводу Гнатишин пише: «Це було 5 лютого 1961 р., можна сказати  - історична дата, коли перший раз співають австрійські богослови українську службу під управою українського диригента».

         Свою відданість українській музичній культурі, інтерес до її надбань А.Гнатишин передає видатним австрійським музикантам, з якими має нагоду спілкуватися. Так, готуючи концерт хору Св. Варвари та Іри Маланюк разом з однією з найвидатніших постатей Відня професором Еріком Вербою, Гнатишин спромігся викликати в останнього великий інтерес до України та її історії.

         В останні роки свого життя Андрій Гнатишин не обмежує свою просвітницьку діяльність Австрією. Він подорожує по Сполучених Штатах Америки, виступає в авторських концертах як диригент у Клівленді, Детройті, Чикаго, Філадельфії. В квітні 1980 р. Гнатишина запрошують до Канади, його концерти з великим успіхом проходять в Едмонтоні і Торонто.

         Незабутнім для композитора й диригента став 1988 рік, коли хор церкви Св. Варвари разом з іншими українськими хорами співав під орудою Гнатишина під час Папського богослужіння у базиліці св. Петра у Римі з нагоди тисячоліття хрещення Руси – України. Богослуження відправляв Святіший отець Іван Павло ІІ.

Андрієві Гнатишину пощастило дочекатися проголошення державності його улюбленої України. Він побував на своїй  малій батьківщині, на Львівщині, мав зворушливу зустріч зі своєю матір’ю, з якою не бачився довгі болючі десятиліття…

         !990 рік А. Гнатишин вдруге відвідує свою рідну землю, рідний Чижиків, де його зустріли дуже радо і зворушливо. В будинку Просвіта відбувся концерт в честь композитора, звучали його пісні у виконанні ансамблю « Криниченька»

   А. Гнатишин і учасники ансамблю «Криниченька» у Чижикові.

Значною подією стали концерти з творів Андрія Гнатишина за його участю у Львівській опері. Львів вітав свого сина в 1990 році, а в жовтні 1994 р. Київ вперше приймав на рідній землі уславленого композитора. В Органному залі відбувся концерт з творів А Гнатишина у виконанні Камерного хору імені Б. Лятошинського, під орудою Віктора Іконника. Тоді композитору було 88 років.

         Зал щиро з  великим піднесенням сприймав чудову музику маестро. В той вечір звучала «Служба Божа» для мішаного хору, українські народні пісні в обробці Андрія Гнатишина. Під час свого перебування в Києві композитор особисто передав у фонд Музичного відділу бібліотеки рукописи своїх творів.

         В одному з листів на Україну А. Гнатишин висловив своє життєве кредо: «Я своє село і всіх рідних, як і всю нашу Батьківщину, гаряче люблю, і в дійсності всю мою працю даю для того, щоб нашому народу здобути прихильність і симпатиків, показуючи чужинцям нашу музичну культуру»

         Де тільки не довелося випробувати свої таланти А. Гнатишину  привабливість і уміння добре танцювати привели його на зйомки фільму Форста „ Оперний бал”.

А. Гнатишин з родиною у рідній домівці (с. Чижиків)

Симфонічний твір „ Моє село”  у 5-ти частинах ( написаний 1945 р.) був призначений для молоді на згадку про подорож до рідного Чижикова.

Андрій Гнатишин усе своє життя керував церковними та світськими хорами, добре знав хорове мистецтво .

         Багатогранна і плідна творча діяльність професора А . Гнатишина неодноразово відзначалась високими нагородами : від Папи Івана 23 одержав

срібний хрест; від Папи Павла 6- медаль заслуги „ Бенемеренті” ; від Папи Івана Павла 2-титул лицаря- командора Ордену св. Сильвестра; від Ординарія

Католиків візантійського обряду в Австрії Кардинала Гроера - золоту медаль,

від віденського крайового уряду  „ Золотий хрест заслуги” (1977 р.) та срібну

медаль від бургомістра столиці.

         Далеко за межами Вітчизни Андрій Гнатишин прославляв свій народ, українську культуру, присвятивши талант композитора, диригента, громадського діяча – просвітника улюбленій Батьківщині. «Диригенти, як церковних, так і світських хорів, сповнюють велике громадське, культурне й виховне та пропагандне значення. Співаючи в церкві, причиняються вони до піднесення нашого церковного обряду, і він збережеться, як інтегрально повязаний з хоровим співом. Молодь, що співає в хорі, пізнає свій рідний обряд, звичаї, свою пісню, мову та прив’язується до свого й не шукає контакту лише з чужими. Хоровими виступами на концертних естрадах, у церквах, радіо і телебаченні вони знайомлять чужинців з нашою піснею, культурою і з’єднують симпатії нашому народові. А думаю, що працею наших диригентів, хорів і співаків – солістів на усіх континентах, вдалося нам широкий світ познайомити з нашою культурою», - так писав про свій обов’зок патріота – українця Андрій  Гнатишин.

         Після смерті професора (1995 р.) його музична спадщина, книги й значна частина архіву за його заповітом були передані до Національної бібліотеки ім.. Вернадського в Києві.

Твори:

-         понад 200 творів різних форм і жанрів;

-         опера «Олена» (1982) за однойменним оповіданням Шашкевича;

-         опера «Бабусина пригода» (1988) за казкою Олександра Олеся;

-         «Українська сюїта» для симфонічного оркестру (1936);

-         15 літургій, інші церковні твори, кантати, хори ( на слова Тараса Шевченка, Івана Франка, Олександра Олеся);

-         Обробки народних пісень;;

-         Твори для фортепіано, скрипки, віолончелі.

 Творча спадщина Андрія Гнатишина, яку складає понад 200 творів різних

форм і жанрів, потребує ретельного дослідження, подальшої пропаганди, введення до наукового та культурного обігу на Батьківщині митця.

Одним із найбільш духовних і культурних центрів української діаспори в Австрії до нинішніх днів є церква святої Варвари, яка була заснована у 1775 році. При церкві діє один з кращих хорових колективів . Його засновником і керівником майже чверть віку був відомий композитор і диригент А. Гнатишин.

3 грудня  2006 року Петро Олійник на запрошення української діаспори урочисто відкрив меморіальну дошку видатному українському композитору та диригенту Андрію Гнатишину. У виступі перед австрійськими українцями він подякував за збереження та поширення українського духу та культури за кордоном, а також відзначив важливість творчої спадщини львів’янина Андрія Гнатишина для сучасного та майбутніх поколінь.

Невідіслані  листи

А. Гнатишина до родини

                                     Лист 1   1931р.

 

                                               Дорогі мої рідні!

         Пишу Вам з Відня. Хочу розповісти трохи про себе, щоб не боялися за мене.

         Навчаюсь я у Новій Віденській консерваторії. Довірили мені ще керівництво хору Української  Греко – Католицької церкви св. Варвари.

         Сумую за Вами, за матусею моєю, за нашим Чижиковом. Сиджу вечорами та згадую, як провадив хорами в Чижикові, Миклашові, Запитові, Підберізцях, Винниках. Як концерти ми давали до свята Тараса Шевченка, як співала вечорами наша молодь. Такого в еміграції, мабуть, не трапляється, тут наші диригенти просто мученики за ідею.

         Ой, мамо, мамо, тішуся, що можу вчитися. Але додому так хочу! Тут навіть листочки на деревах не так пахнуть, як вдома. Мав би я крила, злетів би до неба та полетів на Україну. Проспівав би там з нашими хлопцями, може б від серця трохи відлягло.

         А як там товариство хорове? Чи і далі так тужливо вечорами співають:

                                                        Соловію маленький,

                                                        В тебе голос тоненький,

                                                        Заспівай же ти мені,

                                                        Бо я в чужій стороні.

                                                        Нема роду при мені….

         О, ні! Краще б і не згадувати. Чомусь якраз цю пісню любили ми співати, неначе передчували, що не доведеться нам побачити рідної сторони, рідного нашого села…

Тут я не забуваю про Україну. В Українському академічному товаристві «Січ» разом  з  о. Мироном  Горникевичем та Остапом Грицаєм підтримуємо традиції народної нашої пісні. Готуємося до «Свята матері». Мені довірили писати композиції та диригувати дитячим хором.

         Як шкода, мої солодкі рідні, що не бачите  Ви праці моєї, що не чуєте співу нашого хору.

         Та, може, ще щось зміниться. Ви до мене приїдете. Я Вам Відень і церкву св. Варвари покажу. А вже наспіваємось з Вами!

          Цілую всіх Вас. Тужу за Вами. Та зустрічі чекаю!

                                                                  Ваш Андрій.

        

                                                                  Лист  2    1941р.

                                     Слава Ісусу Христу!

         Пишу Вам, матусю моя солодка, мої дорогі рідні, мій співочий Чижикове. Не долетить до Вас моя вісточка, та я і слати не буду. Напишу на папері, ніби з Вами погомоню біля нашої старої хати. Полию листочки слізоньками, ніби Ваші очі розцілую. То і серце моє трохи менше боліти буде.

         Праці у нас зараз дуже багато. І Геня допомагає мені. Хоч у неї повно турбот з нашими діточками: то Віра хворіє, то в Ігора  щось болить, то Люба до мами скаржиться. А я їй нічим не допоможу. Окрім роботи в моєму хорі «Бандура», пишу та впорядковую релігійну музику.

         Та й у Відні зараз для українських товариств роботи є досить. Ще з 1939 року зявляються у нас біженці з Карпатської України, що боролися за незалежність рідного краю. Ми стараємось полегшити їх долю, прилучити до нас. Організували жалібні академії в память полковника Євгена Коновальця, в церкві св. Варвари панахиду по загинувших у нерівному бою з угорцями героям української народної оборони  Карпатська Січ. Я і музичні композиції готував і хором своїм «Бандура» диригував.

         А зараз у нас тут заборонили німці усякі іноземні товариства і обєднання. Та все ж ми провели два великі концерти: «Вечір української музики» та вечір до 80 – річчя з дня смерті Тараса Шевченка.

         Боже милий, мамо, зал Моцарта в знаменитому Концертному домі, розрахований на 900 осіб, був повен слухачів. А мої хористи усі в українських строях, а на сцені – український килим і бюст Кобзаря. Ох, людоньки, яка гордість, за мою Україну в серці забриніла, заграла, загриміла! Аж в очах зірки засяяли. Вам би на це подивитись! Так радісно… і так тяжко. Чи чуєш мене, нене моя – Україно! Хоч тут гордість велика. А там – моя душа. Як би я в Чижикові диригував, як би я там заспівав! Чи ж буде так коли?

         А як у Вас, рідні мої? Біда, мабуть? Тримайтеся, кріпіться. Я всім серцем з Вами, з Чижиковом, з вулицями нашими зеленими.

         Бувайте ж здорові… і… живі.               Ваш Андрій


                                                                           Лист  3   1961р.

                                               Дорога моя родино!

         Пишу Вам не пером по папері, а слізоньками гіркими. Не тому, що біда у мене якась, чи хвороба. Ні, мої солодкі. Біда у мене в серці. Болить воно за Вами, за мамою, за Чижиковом, за Україною.

         Коли був я у Вас ще в 1943 році, то зупинилось моє серце. Як побачив в Чижикові недалеко від народного дому насипану могилу на честь полеглих борців за волю України. Ой, як же сумно на душі стало, як гірко.

         Та ще гіркіш від всіх решту бід, що випали Вам. Сестричка моя, Катерина, по ночах приходить у сні та розповідає, як загинула на сході в большевицькому  концентраційному таборі; як брат Іван до Аргентини подався і загинув; як небожа Василя большевики застрілили, а  Іванову дочку Соню на схід відправили. Порозкидала  Вас зла доля по світу.

         А найбільше хочу перед маминою могилою на коліна стати та прощення попросити. День у день виходила вона на дорогу, очікувала, що я приїду і не діждалася…

Простіть мене, мамо. Пісню я Вам написав може, почуєте на небесах.

                                              Мамо моя! Тобі з далекої чужини

                                              Ген – ген, далеко на Вкраїну цю пісню шлю

                                              Вона сумна, в ній вся душа моя.

                                              Я бачу тебе, як колись

В хатині малій і убогій

Клячиш й зітхання в небо шлеш

І Господа благаєш тихо,

Щоб добру доленьку післав,

Щоб Бог прогнав від мене лихо,

І я в чужині не пропав.

Мамо моя! І я тебе не забуваю

Й вернутись до тебе бажаю

У рідний край.

Як зоря зійде – мене дожидайсь.

         І селу нашому я симфонічний твір присвятив – «Моє село» називається.

         І ще зробив я музичну обробку наших гаївок. Вони навіть у США вийшли. Хай і там Чижиківських пісень люди послухають.

         Тішить мене не слава моя, а слава Чижикова нашого. От тільки чи у Вас, у Львові хоч раз мої пісні почують. Самому б подиригувати у Львівському театрі. Не судилось.

                                            Бувайте здорові…

                                               І простіть.

                                                        Ваш Андрій.


                                                                                     Лист  4      1991р.

                                      Доброго здоровячка, родинонько!

         Лиш рік минув, як був  я у Вас:  в Чижикові, у Львові. Біля церкви нашої постояв, на цвинтарі побував. Облив сльозами мамину і татову могили.

         І жовтень не дуже теплим був, а  мені ніби сонце в грудях засвітило. Шкода, що Генуся моя не була зі мною. Вона лиш з неба за нами дивиться та молиться.

         Мав би я тепер тішитися не натішитися. Літургії мої в різних церквах звучать, пісні мої видані на платівках. В Римі мій хор співав, в Детройті звучала моя кантата «Рука Івана Дамаскина» на слова Івана Франка, і у Відні шанують мене. І у рідному Львові вже мої музичні твори знають. Діти мої продовжують славити нашу церковну музику та українську пісню. Чого ж мені ще хотіти? Щасливий я,  щасливий!

         От тільки… Мені б босими ногами по Чижиківських полях походити, помитися в нашій Марунці, запаху яблук з нашого саду так вдихнути, щоб аж голова закрутилася. І більше нічого. За це я б, може, все, що маю, віддав.

         Бо, чує моє серце, більше я там не буду…  Не долетіти вашому сивому птаху до рідного гнізда більше ніколи. Ніколи… Все я маю, все, чого хотів. От тільки не рідна земля вкриє мене, коли засну. Не рідна… Не долетять мої крилонька ще раз до Чижикова. Тоді… хоч зможу у  мами прощення попросити.

                   Тож і Ви прощавайте

                                     Прощавайте і простіть.

                                                                 Ваш Андрій.

Церква Святої Варвари

         Одним із найбільш духовних і культурних центрів української діаспори в Австрії до нинішніх днів є церква Святої Варвари, яка була заснована у 1775 р.. При церкві діє один з кращих хорових колективів. Його засновником і керівником майже чверть віку був відомий композитор і диригент Андрій Гнатишин.

Праворуч від входу, на круглій колоні з рожевого граніту, бронзовий бюст Івана Франка у вишиванці, а на самій колоні овальна бронзова дощечка з візерунками, на якій напис німецькою мовою: «Іван Франко Український письменник і філософ 1856 – 1916»

         У вестибюлі церкви встановлені ще два меморіали присвячені славетним українцям:

-         Бронзова дошка із портретом у лавровому вінку над лірою, на якій

написано німецькою та українською мовами: «Український композитор та диригент Андрій Гнатишин. Працював при цій церкві з 1931 по 1995 р.»

-         Дошка чеканної роботи із портретним бюстом Василя Вишиваного

(1895 – 1948) та тризубцем, від Ерцгерцога Вільгельма фон Габсбурга – Лотрінгера «В память замученому за волю України, 1998р.»

Трохи нижче іще жовта табличка з наступним підписом:

«…Що залишається після нас?

Хотілося б вдячності людей

За наше перебуття на цій землі.

Отож, від вдячних українців.

                   Ю. Костенко»

Перелік використаної літератури

1.     Мистецтво України. Біографічний довідник. – К.:1997Р. – с.156 – 160

2.     Диригент і композитор Андрій Гнатишин. – Відень, 1994р.

3.     Митці України. Енциклопедичний довідник. – К.: 1992р. – с.165

4.     Т. Данник, В Савчак. Українські дні у Відні. До 100 – річчя композитора А Гнатишина

5.     Записані матеріали жителів села Чижиків


У Чижиківській ЗОШ І-ІІІ ст. протягом минулого тижня були проведені в онлайн-режимі, через програму Viber, ZOOM, батьківські збори, на яких обговорили навчальний процес за 2019-2020 н.р. та завдання на наступний навчальний рік.











****************************************
Весна іде, і переможним кроком                
В тюльпановому вічному вогні
Йде травень крізь хвилини, дні і роки,
Несе нащадкам спогади свої.

Весна іде квітчасто, гордо, юно,
Як втілення найчарівніших снів.
О весно красна, ти  ще не забула             
В історії своїх жахливих днів?

Із року в рік часопис віддаляє
Своїх нащадків далі від війни.                        
І травень знов і знову  нагадає,
Як із життя ішли його сини.

Буяють мирно квіти на могилах,
До сонця красного метелики летять.                  
А ті, кому війна зламала крила,
Священним вічним сном в могилах сплять.


 *************************************************

Усіх матерів щиросердечно вітає учениця 11 класу Чижиківської ЗОШ І-ІІІ ступенів Левицька Ірина, багаторазова переможниця пісенних конкурсів, зокрема- «І слово, і пісня, Матусю, Тобі!»




**********************************************

22 квітня всесвітній День Землі! Така планета наша, ніби казка!
Чарівна, дивовижна і ясна.
Бо ж гріє Землю сонечко ласкаве,
Водичкою вмивається вона,
У гарних квітах дивно розквітає,
В зелених травах, в чарівних лісах.
Світанок ніжний пташка зустрічає
І все дзвенить, купається в піснях.
А над усім цим дивом синє небо,
Хмарки біленькі хтось намалював.
І нам здається всім, що так і треба,
Та хто ж нам світ такий подарував?
Таку красу, таке безмежне диво,
Ці звуки, форми, барви-кольори,
Хто це підніс в дарунок милостиво?
Це просто диво, що не говори.
Така природа всіх нас зустрічає!
І скільки ти б не жив на цій Землі.
Вона дивує, радує, вражає,
І в зрілості, і доки ще малі.
І не дає ніколи збайдужіти,
Підносить нам сюрпризи повсякчас.
То ж бережіть цю Землю, любі діти,
Вона родила і зростила нас.
Вона нам мати, бо життя дарує,
Годує всіх, для нас цвіте й росте.
І щедрістю безмежною дивує,
Та пам’ятайте завжди і про те,
Що ми тут гості, а природа вічна,
Вона й до нас уже давно була.
Така ж чудова, дивна і лірична...
Не заподійте цьому світу зла.




***********************************************
Первоцвіти моєї малої Батьківщини
    «Ти знаєш, що ти – людина?» Ці слова українського поета Василя Симоненка стали девізом природоохоронної акції у Чижиківській школі, яка розпочалася 02.03.2020р. Учні 6 класу вивчали ранньоквітучі первоцвіти нашого краю, створюючи мультимедійну презентацію на уроці біології. Одинадцятикласники провели заняття за методикою «Кола» про принципи екологічної етики щодо захисту первоцвітів.


    Молодші школярі захопилися майстер – класом з виготовлення агітаційних листівок. До роботи долучилися 5 – 7 класи. Юні таланти 10 класу створили тематичні плакати. Творчий доробок учні презентували на міні – виставці «Збережімо первоцвіти».




   Дослідницький рейд вулицями села Чижиків переконав дітей у необхідності розмножувати ранні квіти на присадибних ділянках. У кінці робочого тижня у 6 класі було проведено практичну роботу «Вегетативне розмноження рослин» на прикладі місцевих первоцвітів.


    Ми не завершили акції, а продовжуємо її в онлайн – форматі. Фото- та творчі роботи учнів презентуватимуть Чижиківську школу на Міжнародному фотоконкурсі «Ми – люди Землі». Запрошуємо усіх до співпраці.





***********************************************************

До уваги батьків! Враховуючи розпорядження Кабінету Міністрів України 211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірус COVID 19" від 11.03.2020 року, в Чижиківській ЗОШ І - ІІІ ступенів вводиться карантин для здобувачів освіти з 12.03.2020 до 03.04.2020 р.
Сьогодні для тих дітей, що прийшли до школи скорочені заняття, на яких вони отримають завдання та рекомендації щодо дистанційного навчання вдома. Шановні батьки! Просимо дотримуватись таких рекомендацій: дітям не відвідувати масові заходи, не перебувати з дітьми в місцях масового скупчення людей, дотримуватися правил профілактики та особистої гігієни під час карантину та техніки безпеки життєдіяльності. Памятайте!!! За здоров'я і безпеку своїх дітей відповідаєте Ви!




**************************************************************



І мене в сімї великій,
В сімї вольній, новій
Не забудьте помянути
Незлим тихим словом.
З 10 березня у Чижиківській ЗОШ І-ІІІ ст розпочався Тиждень вшанування пам’яті національного  генія, пророка – Т.Г.Шевченка.
На уроках української мови вчителі  провели «Хвилинки Кобзаря», наповнивши заняття пророчими словами поета.
Учнів 1 і 4 класів захопили цікаві завдання для маленьких чомусиків до дня народження Т.Г.Шевченка.  Юні дослідники творчості Кобзаря переглянули  мультфільми за його  творами . Віддали шану Великому Кобзареві біля сільського  памятника  Т. Шевченка, де декламували його твори.


Учні 2 і 3 класів переглянули презентаціїю про поета «Маленьким про Великого Тараса».





Бібліотекарем та педагогом-організатором була створена книжкова виставка «Свою Україну любіть. Любіть її во врем’я люте…»

Вікторинаі з LEGO на ГПД під керівництвом  Гнатюк О.Т. «Що ми знаємо про Шевченка» закріпила отриману інформацію про Кобзаря.




***************************
Ти велична і проста.
Ти стара і вічно нова.
Ти могутня, рідна мово!
І. Багряний

21 лютого відзначається Міжнародний День рідної мови.
У Чижиківській ЗОШ І-ІІІ ст. Підберізцівського ОТГ  День рідної мови пройшов під назвою «Ти наше диво калинове, кохана материнська мово!»
Про мову як духовний скарб нації, про те, що вона живе в наших серцях, ішла мова під час заходу, який підготувала вчитель української мови та літератури Ступір Т.І. з учнями 5 та 6 класів.


Була представлена презентація «Цікаві факти про рідну мову», учні підготували малюнки , цікаві повідомлення про красу рідного слова.


Школярі залюбки взяли участь у мовних іграх , відгадували казочки, за що були нагороджені солодкими призами.


З почуттям гордості пролунали  пісні про мову юними талантами, прозвучали гуморески у виконанні учнів нашої школи. Також усі мали змогу розглянути тематичну виставку книг "Українське слово для всіх і для кожного", яку підготувала бібліотекар Герович О.В.






Тож бережімо наш скарб – нашу мову, плекаймо її, любімо, дбаймо про чистоту мовлення, гордімося тим, що ми – українці!



*******************************************************************

На крилах кохання

І знову лютий. Але про який холод йдеться, коли обличчя усміхнені, а серця наповнені найпрекраснішим почуттям – любов’ю!
У Чижиківській ЗОШ I-III ступенів у День святого Валентина з самого ранку витала атмосфера тепла, щастя і романтики. Учні 9 класу із класним керівником Кміть М.Д. ще напередодні прикрасили школу різнокольоровими кульками , сердечками,цитатами відомих людей про кохання. Зустрічали дев’ятикласники усіх 14 лютого на порозі школи, даруючи валентинки і солодощі.
Після уроків школярі і вчителі стали учасниками святкового концерту « На крилах кохання».


Вихованці Кміть М.Д. були господарями свята : декламували вірші, розказали історії святкування Дня закоханих у різних країнах , розсмішили гумористичною сценкою « Стецькові женихання».


У святі кожен клас взяв участь. Прозвучали такі пісні: «Валентинки»- учні 5 класу,


«Перше кохання»- учениця 3 класу Чернявець Вероніка,

« Ніч така місячна» і «Ой на горі два дубки»- учні 8 і 10 класів,


«Закохана»- учениця 11 класу Левицька Ірина ,


«Від серця до серця»- учні 7 класу,


« Коли нема тебе»-учні 10 і 11 класів,


танець « Chocolate»- учні 6 класу.


Свято любові, добра, радості вчить нас ділитися щирими почуттями із близькими. Адже « любов-довготерпелива, любов- лагідна, вона не заздрить,любов не чваниться, не бешкетує…Любов ніколи не переминає!»

****************************************************



«Супроти хижої навали
Супроти смерті – в стужу, сніг
Ось тут вони, ось тут стояли
Їх всього жменька – триста їх»
                29 січня у Чижиківській ЗОШ І-ІІІ ст. вшанували пам'ять Героїв Крут.  Бій під Крутами  є сильним історичним уроком, з якого можна зробити не один висновок, як перемагати, як затверджувати українську державність. Подвиг українських юнаків під Крутами назавжди залишиться в історії та наших серцях, як символ національної честі. В масштабах всесвітньої історії ця битва зовсім незначна, та для нас, українців, це символ нескореного духу нашої нації.




На заході до дня Героїв Крут прозвучали пісні,


вірші, які возвеличували наших героїв,



переглянули фільм «Крути 1918»


ми вшанували їх пам'ять хвилиною мовчання і виконали Гімн України, бо найсвятішим для нас, українців, було, є і буде – Бог і Україна!






*************************************************************************

День Соборності
22 січня у Чижиківській ЗОШ І-ІІІ ст святковий день розпочався молитвою за єдність і мир в Україні. Було проведено урочисту лінійку «День Соборності». Вчитель розказала цікаві факти про визначну історичну подію, пролунав Гімн України, декламували вірші та заспівали пісню «Україна».








Уся школа та мешканці села обєднались «живим ланцюгом» центральною вулицею Чижикова. Над прапорами, голубами миру, жовтими та блакитними кульками злинув в небо Державний Гімн України.

На подвірї школи утворили серце на знак любові, єдності та пошани до неньки України.



Тож пам’ятаймо здобутки попередніх поколінь, які допомагають зберігати найсвятіше – пошану до наших батьків, дідів, теперішніх Героїв, справу боротьби за єдність Української  держави.

*****************************************************


У Чижиківській ЗОШ І-ІІІ ступенів було проведено тиждень  права на тему: «Загальні права дитини та їх обов'язки в освітньому процесі».
Учні 5 класу проявили креативність та передали розуміння прав дитини за допомогою малюнків.
 Учні 7 класу писали твір про національні та світові принципи формування демократичного суспільства.


У 8 класі проведено анонімне анкетування з питань рівня обізнаності дітей України щодо норм Конвенції ООН про права дитини.
9 клас регламентував думки та оформив стінгазету про права та свободи людини та громадянина для ознайомлення шкільного товариства.

10 клас переглянув фільм «Про права людини і обов'язки» - провідного громадського діяча Б.Гаврилишина. Після перегляду фільму зробили висновки про ратифікацію Конвенції з захисту прав людини і основоположених свобод.

Учні 11 класу разом із вчителем історії та правознавства провели дебати про « Мої права та вибір професії».

 Одинадцятикласники  спробувала визначити свої права , розповіли про реалізацію своїх знань та умінь у майбутній професійній діяльності.

***********************************************************************************************
19 грудня – День Святого Миколая. 
На це свято з нетерпінням чекають усі діти, до яких приходить Чудотворець Миколай.
Завітав Миколай і у Чижиківську школу! 
Світлина від Oksana Datsko.
Радість, усмішки та щирість огорнули дитячі серця, коли розпочалося свято під звуки веселих мелодій. Ангели, Добра Фея, Гаррі Поттер та Герміона славили Святого Миколая віршами та піснями,
Світлина від Oksana Datsko.
 а норовливі чортик, Баба Яга, Круела Девіл, спонукали дітей до злих справ.
Світлина від Oksana Datsko.
Світлина від Oksana Datsko.
Світлина від Oksana Datsko.
Усі співали та вітали Святого Миколая. І як завжди, добро перемогло зло. Свято вдалося на славу,

а щасливі діти поспішали до своїх класів, щоб отримати подарунки від Святого Миколая Чудотворця.
Світлина від Oksana Datsko.
Світлина від Oksana Datsko.
Світлина від Oksana Datsko.
Світлина від Oksana Datsko.
Світлина від Oksana Datsko.
Щиро вдячні Підберізцівській ОТГ за солодощі та радість, подаровані нашим учням!
Бажаємо усім миру у ваших домівках і великої духовної благодаті!
*************************************************************
«Education schools in Ukraine and Great Britain».
Сьогодні у Чижиківській ЗОШ І-ІІІ ст. було проведено методоб'єднання вчителів англійської мови Підберізцівської ОТГ.
Учитель Кміть М.Д. провела відкритий урок у 8 класі на тему «Education schools in Ukraine and Great Britain».

Під час уроку було використано різні форми роботи: читання, аудіювання, усне зв’язне мовлення. На виконання різноманітних завдань використовувалась інтерактивна дошка. Діти були об'єднані у дві групи, кожна з яких підготувала інформацію про школи в Україні та Великобританії. Восьмикласники переглянули відео «British schools» і виконали інтерактивні завдання.





Усі учні були активними. Пізнавальний , цікавий урок сподобався нашим гостям, а головне- учні змогли застосувати свої знання, показати володіння англійською мовою і вміння працювати в команді.

********************************************************************
"За чисте довкілля та благоустрій рідного села"
Під таким девізом учні та вчителі Чижиківської ЗОШ І - ІІІ ст. провели весняну толоку. Початкові класи, а також 5 - 6 класи прибирали територію школи, впорядковували ділянку біля Пам'ятного знаку. Учні 7 - 10 класів прибирали вулиці рідного села.



Тепер із впевненістю можна сказати, що весну зустріли гідно і зробили велику спільну справу у підготовці школи і села до Великодніх свят. Адже працювали з користю і для себе, і для рідного села.



Дякуємо всім за працю! Закликаємо не бути байдужими та дбати про красу і чистоту рідного краю.

****************************

Блокпост пам’яті

17 березня учні 8 класу Чижиківської ЗОШ І-ІІІ ступенів з класним керівником Кміть М.Д. відвідали виставку «Блокпост пам’яті» у Львівському палаці мистецтв.


Виставка складається з понад 400 експонатів: світлини, документи, шеврони, нагороди та особисті речі військових Збройних сил України, бійців добровольчих батальйонів.
У кожному з цих експонатів – життя людини, яка не пошкодувала себе. Сьогодні наша     справа – молитися  за їхні душі, боротися за нашу країну і кожному з нас працювати, щоб не було соромно перед цими хлопцями. Сьогодні Україну знову хочуть розіпнути, тому будьмо сильні, будьмо мужні, не повторімо помилок наших предків.
Учні мали можливість познайомитися з організатором виставки Павлом Нетьосовим, а екскурсію проводив працівник національно-патріотичного музею Леонід Боднар.


Діти також змогли приміряти бронежилети, потримати зброю в руках, подивитися відео реальних подій російсько-української війни.



Екскурсія стала для наших учнів уроком поваги і шани героїв України, дала можливість зрозуміти, якою ціною нам дається мирне небо, можливість учитися і радіти життю.


*********************************************

Доброволець - приклад патріотизму і мужності!!!
Сьогодні, 14 березня, у День українських добровольців, у 4 та 6 класах нашої школи відбулася зустріч із фахівцем із соціальної роботи Пустомитівського районного центру соціальних служб для дітей, сім'ї та молоді Балою О.Є.

Спілкуючись з учнями, Ольга Євгенівна і Олена Тарасівна (вчитель 4 класу) наголосили на значенні добровольців у боротьбі за свободу українського народу та суверенітет рідної землі. Учні усвідомили значення самого слова доброволець. Це людина, яка свідомо, за покликом власного серця стала на захист своєї Батьківщини. Українські добровольці є яскравим прикладом самоорганізації, жертовності, безкомпромісності та взаємодопомоги - підкреслила Олена Тарасівна.

Усі присутні у спільній молитві схилили голови перед мужністю тих громадян, серед яких є і наші односельчани, хто покинув свої домівки і став до лав Збройних Сил, щоб допомогти Україні у скрутний час. Вони добровільно прийняли своє найважливіше рішення. Для когось це рішення стало квитком в один кінець. Ми вшанували їх пам'ять хвилиною мовчання.


Слава Україні!
Слава її героям!!!

Світла та вічна пам'ять загиблим!!!

**********************************

Зустріч з казкарем

З дітьми потрібно говорити їх мовою та бути для них прикладом. Виключно тоді можна очікувати, що уроки і слова закарбуються в їхній свідомості і вплинуть на подальшу поведінку та життєві вибори.
14.03.2019 року учні та вчителі Чижиківської ЗОШ мали чудову можливість у приміщенні сільського Народного дому поспілкуватись з людиною, в якій поєднуються ці вміння, до того ж приправлені доброю вдачею, непересічним, дарованим Богом, талантом та почуттям гумору.


Олександр Зімба - відомий український казкар та письменник, а також заслужений тренер України та майстер спорту. Життєвим кредо пана Олександра є “Не лише словом, а й ділом”, і він його активно дотримується, подорожуючи Україною, проводячи зустрічі з юним поколінням і поширюючи нові історії про Бровка і Мурчика. Окрім цього автор популяризує спорт та здоровий спосіб життя, звертаючи увагу учнів на можливості, які відкриваються перед здоровим тілом зі здоровим духом.
Взірцевий дідусь (адже казочки почав писати для любих онучаток) дарував усім присутнім насолоду своїх поетичних перлинок. Діти були у захваті!!! У чудовому настрої та з прекрасними подарунками - книгами (з автографом автора) поверталися додому.


Будемо раді бачити пана Олександра в гостях і надалі, а всім іншим радимо неодмінно ознайомитись з його творчістю.

*****************************
Справжня донька Прометея
Серце кожного українця сповнене щирої любові і поваги до великої зірки українського письменництва – Лесі Українки. Тому щороку в Чижиківській ЗОШ І-ІІІ ступенів Підберізцівської ОТГ проводяться заходи, присвячені дню народження Лесі Українки.
25 лютого, у день 148-ї річниці геніальної української поетеси, відбулася виставка книг присвячених Лесиним дням «Я маю в серці те, що не вмирає…»


Учні першого класу дізналися про життєвий і творчий шлях Лесі Українки, переглянувши відео-лекторій «Лесиними стежками». 


Учні 2-4 класів досліджували життєвий і творчий шлях поетеси і створили проект «Мудрим ніхто не вродився, а навчився» за казкою Лесі Українки «Біда навчить» та «Безсмертна Леся Українка». Діти передали стан природи і настрій людини декламуючи поезію «Давня весна», «Надія», «Стояла я і слухала весну…», «На вишневому горбочку».






Про Лесю Українку можна багато цікавого розповісти і дізнатися. ЇЇ життя – героїчна легенда, і її творила вона, перемагаючи важку хворобу, здобуваючи знання самоосвітою і творячи для нащадків таку прекрасну поезію. Справжня донька Прометея! Тож знаймо про неї, гордімось нею, берімо все найкраще від неї!!!

**********************************
Знайомство з майбутніми першачками
Важко придумати кращу дату, щоб полюбити щось нове, ніж 14 лютого. Сподіваюся, що для майбутніх першокласників все саме так і відбулось. В день знайомства зі школою вони були і на уроці, і серед друзів, і в казці, а попереду ще стільки всього цікавого і невідомого! 




            Тепер з вас, діти, бажання навчатись і наполегливість, з вас, батьки, - підтримка і віра в своїх дітей, а я докладу всіх зусиль, щоб перші кроки на їхній дорозі знань були максильно легкими, цікавими і приємними.




*************************************************************************
14 лютого в Чижиківській ЗОШ І-ІІІ ступенів відбулося засідання міжшкільного методичного обʼєднання вчителів фізики та математики ЗЗСО Підберізцівської сільської ради ОТГ.

В 6 класі  вчитель математики Янишин Богдан Васильович провів відкритий урок  на тему: "Розвʼязування задач та вправ на додавання та віднімання раціональних чисел". Присутні на уроці із задоволенням спостерігали за сучасним уроком з використанням новітніх технологій, зокрема інтерактивної дошки. Учні із задоволенням працювали в групах та парах, розвʼязували цікаві задачі, змагалися у швидкості і правильності розв’язування прикладів та задач, а коли треба уважно слухали вчителя.




          При обговоренні проблемних питань викладання математики в сучасній  школі члени методобʼєднання одностайно визнали, що  використання інноваційних технологій у процесі вивчення математики у школі дає змогу покращити зміст навчання, вдосконалити методи і форми навчання, активізувати та індивідуалізувати його. Але також визнали, що ніяка, навіть найдосконаліша комп'ютерна навчальна програма не замінить вчителя. Тільки він повною мірою може керувати навчально-пізнавальною діяльністю учнів, залишаючись центральною фігурою освітнього процесу.



*********************************************************

15 лютого у Чижиківській ЗОШ I-III ступенів відбулося міжшкільне методичне об'єднання вчителів хімії ЗЗСО Підберізцівської сільської ради ОТГ. Урок – дослідницький проект «Поширення вуглеводнів у природі. Природні джерела вуглеводнів» проведено у 9 класі.


Школярі розглянули такі питання:
Де ми використовуємо вуглеводні?
Які природні джерела вуглеводнів?
Який склад природних джерел вуглеводнів?
Яка роль вуглеводнів у розвитку різних галузей промисловості?
Чи є екологічні проблеми використання вуглеводнів?


 Юні дослідники ознайомилися з природним газом, нафтою та камʼяним вугіллям як основними природними джерелами вуглеводнів; усвідомили, що вуглеводні є паливом для промисловості та транспорту. Учні дослідили кількість АЗС на території Підберізцівського ОТГ, а також, як туди потрапляє пальне.


Девʼятикласники презентували результати своїх досліджень про історію видобутку та переробки нафти на Україні. Цікавими були розповіді про використання нафтопродуктів у харчовій промисловості, косметиці та професії реабілітолога. Учні підтвердили слова Д.І.Менделєєва «Палити вуглеводнями – це те ж, що спалювати асигнації».
Наступним кроком стало дослідження впливу використання вуглеводнів на довкілля та здоровʼя людини. Школярі обчислювали обʼєми вуглекислого газу, що виділяють їх будинки під час одного місяця опалювального сезону, усвідомили взаємозвʼязок між цими викидами та парниковим ефектом.
Завершальним етапом дослідження стала презентація про можливість побудови у с. Чижиків підприємства, яке буде використовувати альтернативну сировину для виробництва штучних волокон.
Учителі – учасники методобʼєднання поділилися своїми рекомендаціями, обговорили використання підручників хімії різних авторів.


****************************************************************

Учні Чижиківської ЗОШ І-ІІІ ступенів Підберізцівської ОТГ підтримали акцію «Подаруй патріотичну книгу дитині». Початок форми



 *******************************************************

Безпечний Інтернет


Чижиківська ЗОШ І-ІІІ ступенів приєдналася до Всеукраїнської акції «#STOP_SEXтинг».
Учитель інформатики Герович М.І. провів для учнів 7-10 класів урок на тему «Що таке секстинг та онлайн-грумінг».


Школярі переглянули відео , яке обговорили з учителем. Учні дізналися , чому у соцмережах не можна спілкуватися з незнайомими людьми, чи безпечним є обмін власними фото/відео/текстовими матеріалами. Зрозуміли, що секстинг може стати серйозною перешкодою для самореалізації у дорослому житті. Адже повністю видалити будь-яку інформацію, розповсюджену в мережі, практично не можливо.



Урок завершився переглядом презентації « Інтимні селфі в Інтернеті – жарт чи небезпечний ризик?»

*******************************************************

У зв’язку із великою захворюваністю на кір 23.01.19 р. в Чижиківській ЗОШ І-ІІІ ступенів відбулися батьківські збори, щодо необхідності проведення профілактичних щеплень.
Збори були проведені спільно з адміністрацією школи та медичних працівників.
Про симптоми небезпечної хвороби та важливість щеплень розказала дитячий педіатр Чижиківської АЗПСМ Колісніченко Лариса Василівна.



Кір – небезпечне вірусне захворювання, переважно на кір хворіють саме діти, які не мають щеплень, тому щоб вберегти своє здоров’я і здоров’я дітей потрібно вакцинуватися. Лариса Василівна розказала батькам, як передається кір (повітряно-крапельним шляхом), відзначила, що кір не стійкий до впливу зовнішнього середовища, а також всі присутні дізналися про основні симптоми кору і ускладнення, які він спричиняє.
Відбулася жвава дискусія між батьками і педіатром.


Лариса Василівна подякувала за запрошення, побажала усім міцного здоров’я і довголіття.
Адміністрація школи і батьки, вдячні за цікаву і повчальну бесіду щодо профілактики щеплень.



Будьмо усі здорові!


********************************************
Прекрасна пора року зима надихає наших учнів та вчителів на творчість. Свою фантазію, уміння, креативність вони проявили у підготовці новорічно-різдвяних композицій.

Так стилізовану ялинку із газет «В очікуванні дива» виготовила вчитель образотворчого мистецтва Гупало Віталія Юріївна .

Учні 6 класу на гуртку «Мистецтво дизайну» за допомогою Гупало Віталії Юріївни створили дивовижні новорічні листівки.

Гнатюк Олена Тарасівна, учитель початкових класів, виготовила святкову композицію «Новорічний Вінок»

Усім бажаємо радісних, мирних, казкових новорічно-різдвяних свят. Нехай вони принесуть у кожну оселю добробут, щастя і бажання творити!

**********************
Свічка Захисника
Сьогодні у Чижиківській ЗОШ І-ІІІ ступенів відзначали День Збройних Сил України, який розпочали молитвою за усіх захисників та їхні сім’ї.


Також було проведено акцію «Свічка Захисника» біля військового меморіалу. Під час заходу звучав Гімн України, учитель історії Маріус К.І. виступила із доповіддю про становлення Збройних сил України. Учні та вчителі запалили лампадки, вшанували усіх загиблих хвилиною мовчання і молитвою… 

Адже сила та міць української держави – у єдності армії та народу!


************************************************
Україна в 1932-1933 р. пережила страшну трагедію – Голодомор, який забрав мільйони людських життів. У пам`ять про мільйони загиблих від Голодомору, вчителями Чижиківської ЗОШ було проведено ряд заходів.
У четвер, 22.11.18 р., відбувся виховний захід, присвячений 85 річниці Голодомору 1932-33 років «Схилімо голову в скорботі».
На знак скорботи і пам`яті про мільйони загублених життів наших співвітчизників, діти запалили свічки і зробили квіти-незабудки.
У п`ятницю,23.11.18 р., була проведена ранкова молитва з виховним заходом та хвилиною мовчання «Ми пам`ятаємо!Ми сильні!», який  підготували учні 4 класу під керівництвом Гнатюк О.Т. Класними керівниками був проведений перший урок, як урок пам`яті жертв голодомору в усіх класах школи, а також учні подивилися короткометражний анімаційний фільм «Голодний дух» та документальний фільм про Голодомор.
Помолімося ще раз, за зморених голодом невинних людей, запалімо свічу і нехай вогонь пам`яті ніколи не згасає у наших серцях!









Сторіччя створення ЗУНР
06.11.2018 р. вчителем історії Чижиківської ЗОШ Маріус К.І. було проведено тематичну лінійку присвячену святкуванню сторіччя створення ЗУНР.
Для учнів старшої школи організовано перегляд короткометражного відеофільму «ЗУНР», де учні мали можливість побачити документальні свідчення про події того часу. А з учнями 10-го класу проведений диспут по темі: «Питання суверенності, соборності й територіальної цілісності України під час революції у світлі історичних джерел.



Також було проведено конкурс малюнків «Історія сили.100 років ЗУНР». Шкільним бібліотекаром Гупало В.Ю. оформлено книжково-журнальну виставку «100-річчя ЗУНР. Історія створення».






**********************

Добро починається з тебе!
Четвертого жовтня в рамках Всесвітнього дня захисту тварин в Чижиківській ЗОШ в 1-10 класах класними керівниками були проведені уроки доброти «Гуманне та відповідальне ставлення до тварин».
Ми є частиною природи , а Всесвітній день тварин – це привід нагадати нашим учням про їхню відповідальність за домашніх улюбленців, які для багатьох дійсно стали незамінними членами сім’ї.
В наш час зросла велика кількість випадків безвідповідального поводження з домашніми тваринами, тому діти змалечку повинні проявляти любов і відповідати за тих, кого вони приручили. Таким чином проведені виховні заходи посприяли усвідомленню  учнями прав та добробуту тварин.

Добро починається з тебе! Роблячи добру справу, допомагаючи братам нашим меншим, ми допомагаємо собі!









 




«Як тебе не любити, Києве мій!»

18 травня кращі учня Чижиківської ЗОШ І-ІІІ ступенів (Стельмах Марія -9 клас та Ільчина Софія – 7 клас) за сприяння народного депутата Верховної Ради України Богдана Дубневича відвідали місто Київ.



Під час поїздки вони побували у Верховній Раді, міській раді, Софіївському, Михайлівському соборах, Андріївській церкві, милувалися Золотими Воротами, Дніпром, відвідали Алею Героїв Небесної Сотні.
Повернувшись додому, дівчата поділились враженнями від поїздки у столицю.

Стельмах Марія: «Ось він переді мною – древній і сучасний, величний і красивий. Я йду його широкими вулицями і площами, милуюсь Софійським собором, Золотими воротами, задивляюсь на славний Дніпро, вдихаю духмяний аромат бульварів і садів. Київ зачаровує мене все більше і більше. Ну як його не любити?»

Ільчина Софія: «… Найбільш приємні враження отримала у найвищому законодавчому органі України – Верховній Раді. У приміщенні побачила копії картин відомих голландських художників і велику простору залу, де приймаються найважливіші закони нашої держави. Я на деяку мить відчула себе частиною дружньої депутатської родини.»



*********************************
17 травня юні дослідники 6 класу Чижиківської ЗОШ І-ІІІ ступенів презентували свої біологічні проекти. Захист дослідницьких проектів під темою «Значення Покритонасінних рослин у природі та житті  людини» пройшов у атмосфері активної співпраці з учнями 2 класу.
Школярі обирали об’єктами своїх досліджень сільськогосподарські  рослини , лікарські, отруйні, декоративні, які поширені в селі Чижиків.
«Поважні» наукові доповіді шестикласники прикрасили загадками, цікавими завданнями, фізкультхвилинками, щоб розважати учителів та молодих гостей.
У підсумку школярі ще раз переконались, що світ рослин – прекрасний та цікавий. Тому його слід вивчати і, обов’язково, оберігати.







**********************
Математика є прообразом краси світу!
З 26 березня до 27 квітня Львівська обласна МАН проводила обласний дистанційний математичний конкурс «Крок до знань». У конкурсі брали участь учні 8-9 класів м.Львова та області.
Свою любов до математики, знання уміло передав учитель Янишин Б.В. учням 9 класу Чижиківської ЗОШ І-ІІІ ступенів. Стельмах Марія та Білан Лілія стали переможцями, проявивши здобуті знання, точність, логічне мислення, творчість.

За результатами конкурсу Стельмах Марія набрала 40 балів – І місце; Білан Лілія – 38 балів – ІІ місце. Тож вітаємо переможців і їхнього наставника. Бажаємо подальших успіхів! Адже «математика – наука молодих. Інакше й не може бути. Заняття математикою – це така гімнастика розуму, для якої потрібна вся гнучкість і вся витривалість молодості!»






І слово, і пісня, Матусю, тобі!

Чижиківська школа багата талантами! У нас  педагоги плекають любов до слова, пісні, музики, танцю…
Тож учениці нашої школи Боднар Любов (11 клас) і Левицька Ірина (9 клас) стали переможцями  обласного конкурсу-фестивалю «І слово, і пісня, Матусю, тобі!», виконавши пісню « Коло нашої хати» місцевого композитора Андрія Гнатишина.
Саме вони представляли Пустомитівський район на Урочистій академії, присвяченій Дню матері, у Національному академічному українському драматичному театрі імені Марії Заньковецької.
Наших дівчат зал вітав оплесками і вигуками «Браво!». Адже пісня « Коло нашої хати» є актуальною у наш час. У ній йдеться про те, щоб більше не було війни і щоб матері не оплакували своїх синів.
Вітаємо наших переможців! Бажаємо подальших звитяг!





****************

Талановиті учні Чижиківської ЗОШ І-ІІІ ступеців: Заремба Діана, Патер Анна та Бандура Анастасія під керівництвом учителя образотворчого мистецтва Гупало В.Ю і керівника гуртка «Умілі руки» Заремби М.Й взяли участь у Міжнародному конкурсі творчих робіт «Радість в моєму місті»
Багато в Україні є красивих міст і сіл, але найбільше мені подобається рідне місто. Українською мовою воно зветься Львів. У ньому є мальовничі проспекти, театри і кінотеатри, парки відпочинку.
А чи чули ви коли-небудь, що Львів називають містом легенд? Це справді так. Львівська архітектура надзвичайно старовинна. Здається, що кожна стіна дихає історією, кожен елемент приховує безліч цікавих легенд. А величні кам’яні леви зачаїлися чи не на кожному мурі. Вони стоять на обороні, захищаючи своє рідне місто – місто Лева.
З мамою у вихідні дні ми прогулюємося його чепурними вуличками. Мені приємно бродити в тіні дерев рідним містом і дивитися на все, що відбувається навколо, одже Львів – це місто митців, місто культури, місто романтики. То хіба дивно, що він надихав і продовжує надихати тисячі і сотні поетів та письменників?

Люблю прогулянки по Львову,
Вони – мов ліки для душі,
Коли погода кольорова,
І навіть як ідуть дощі.









*****************


У гості до Івана Франка

Учні 5 і 6 класів із учителями: Дацко О.С. і Пилипів Б.К. – побували у Львівському літературно-меморіальному музеї Івана Франка.


Захопила наших школярів цікава розповідь екскурсовода про робочий кабінет митця, його фортепіано, а також письмовий стіл, за яким Іван Франко написав сотні творів, у тому числі й поему «Мойсей». Учні розглянули особисті речі Каменяра: чорнильницю з ручкою, підсвічник,  скриньку для рукописів. Вразили Франкові шафи з книжками, портрети і малюнки Івана Труша, близького приятеля письменника.




Ця пізнавальна екскурсія дала змогу якомога більше дізнатися про видатного письменника, ученого, політичного та громадського діяча, який жив у Львові, написав тут свої найкращі твори, і звідси пішов у безсмертя.

***********************
Добрі мамині казки
«Добрі мамині казки»… Саме так називається одна з книжок львівської письменниці Лесі Кічури, зустріч із якою відбулась 18 квітня у Чижиківській ЗОШ І-ІІІ ст. Учні школи з нетерпінням чекали цієї зустрічі, адже подорож у казку завжди чарує. Пані Леся прийшла до нас не з порожніми руками. Вона принесла аудіо записи своїх казок, цікаві конкурси, а головне – книжки. Ці книжки – справжнє диво, адже їх можна не просто читати, розглядати чудові малюнки, а й самостійно долучитись до створення ілюстрацій.



Усі учні слухали казки, не лише тому що найуважнішим давали призи, а й тому, що кожна історія несла мамину мудрість, людське тепло і добро. Ті ж учні, які закохались у розповіді письменниці, мали можливість придбати для себе та своїх братиків чи сестричок книжки. Кожен отримав не просто автограф Лесі Кічури, а й теплі слова з побажаннями.
Подорож у казку, у світ дитинства та щастя завершилась теплими усмішками, очима, які світились бажанням швидше прочитати інші казки, та чудовою книжкою в руках.


*******************************
Історія – свідок минулого, приклад і повчання для сьогодення.

16 квітня учні 7, 9, 11 класів  Чижиківської ЗОШ І –ІІІ ступенів разом з класними керівниками їздили на екскурсію у Львівські музеї. Відвідали Музей визвольної боротьби, Музей – Арсенал.


Музей визвольної боротьби розташований в частині мальовничого парку «Знесіння» . Експозиція музею у хронологічній послідовності розкриває основні етапи боротьби за Самостійну Соборну  Українську  державу  і охоплює період від кінця ІXІ – до початку 90-х років XX століття.Учні зацікавлено розглядали музейні пам'ятки, що пов'язані з подіями  в Україні 1917 -1921 р., споглядали документи та зброю вояків Української Галицької Арії.


Неабиякий інтерес викликали матеріали, які розповідають про більшовицькі репресії на Західній Україні, масові вивезення Галичан до Сибіру, їх життя в таборах… Екскурсія у музей визвольної боротьби  була надзвичайно цікавою і повчальною, адже вона допомогла зрозуміти складні і трагічні сторінки нашої історії.
Наступний музей, який відвідали учні - Музей – Арсенал. В експозиції представлено зразки старовинної  зброї з більш як з 30  країн світу.
Цікаво учням  було споглядати на всі види зброї: холодної, вогнепальної, метальної, а також на предмети захисного озброєння. Дивували своїми розмірами величезні мечі XVІ століття, що їх використовували при обороні фортець, ножі та кинджали, які були оздоблені вишуканим декором.


Велике зацікавлення  в учнів викликала зброя роботи гуцульських майстрів: рушниці, пістолети і багато інших. Особливо привернула увагу – статуя архангела Михаїла, виготовлена майстром К.Франке. Музей – Арсенал – унікальний музей, який манить у свої стіни таїнством старовинної зброї. Учні  радісні і щасливі, захоплені ейфорією від цікавої  екскурсії.

************************************


І слово,і пісня,
Матусю, Тобі!
Весною, коли земля розквітає, наповнюється теплом і радістю, ми відзначаємо найвеличніше свято – День Матері. Скільки світлих емоцій і тепла викликає у нас слово «Мама», «Матінка», «Матуся». Це перше слово, яке вимовляють діти і дорослі підсвідомо в хвилини радості, смутку, тривоги, любові…
Наші учні завжди беруть участь у фестивалі-конкурсі « І слово, і пісня, Матусю, Тобі».

Адже багато з них хочуть висловити щиру подяку найдорожчій людині – Мамі.
Тож цього року проявила свою творчість Ільчина Софія, подала на конкурс авторський вірш « Пробач, кохана мамо». Левицька Ірина та Боднар Любов 12 квітня здобули перемогу у районному етапі конкурсу  авторською піснею «Коло нашої хати». Мистецьке журі високо оцінило майстерність наших талановитих дівчат.





Тож зичимо успіхів Вам, наші любі переможці,  і бажаємо перемоги на обласному етапі!

*********************

«Жива природа. Тварини»
29 березня 2018 року учні 1 класу Чижиківської ЗОШ І-ІІІ ступенів разом із вчителькою Надрічною Г. І. жили та творили дива на підсумковому інтегрованому занятті «Жива природа. Тварини».
Учні продемонстрували свої знання із природознавства, навчання грамоти, математики, трудового навчання…
На занятті панувала цікава атмосфера завдяки комп’ютерним технологіям, живому слову школярів. Діти вражали своїм зв’язним мовленням, логічними висновками, творчістю. А вправним режисером, невидимим організатором виступав вчитель.
Ось і розпочала свій старт НУШ, в якій кожна дитина буде неповторна, наділена від природи унікальними здібностями, талантами та можливостями, а вчитель є її другом, який допомагає їй розкритися та розвинутися.







«SeasonWeatherClothes.»

Сьогодні у 5 класі Чижиківської  ЗОШ I-III ступенів відбувся відкритий урок з англійської мови на тему : «Season. Weather. Clothes.», який провела учитель Кміть Мирослава Дмитрівна. Урок  передбачав досягнення наступної мети: застосування лексичних конструкцій із даної теми, вивчених на попередніх уроках; розвиток соціокультурних компетенцій; вдосконалення навичок читання, письма та говоріння; закріплення граматичного матеріалу -  Present Simple,  Past Simple, Future Simple і Present Continious.


    Клас було поділено на 2 групи: кожна команда правильною відповіддю заробляла у свою скриньку бали – цукерки, перемогла та команда, у якої при підрахуванні правильних відповідей виявилось найбільше цукерок.

    Учні під час уроку проявили високий інтерес і активність,практикували застосування свого словникового запасу, читали ,перекладали, будували самостійно речення, повторили часи і описували погоду у різні пори року.

   Для релаксації була відведена музична хвилинка, де учні заспівали пісеньку англійською мовою « Weather song».
   Такий пізнавальний урок у формі гри найперше сподобався учням, а також гостям – учителям Чижиківської ЗОШ I-III ступенів.

*********************

В школу завітали дошкільнята…


У нову родину підготовчого класу Чижиківської ЗОШ I-III ступенів вступили малята-дошкільнята. Ті, хто 1 вересня стануть справжніми учнями і на 12 років пов’яжуть своє життя з Новою українською школою.
 Прихід до школи – це один з найщасливіших днів для дитини. Учні 4 класу разом із класним керівником Янишин Лілією Богданівною підготували чудове свято «В школу завітали дошкільнята». На свято були запрошені батьки і родичі дошкільнят, вихователі ДНЗ, вчителі. Адже кожна людина, ким би вона у житті не стала, розпочинала свій шлях зі школи.
Пошли вам, Боже, маленьким дітям,
Щастя, здоровя на довгії літа.
Щоб виростали розумні і сильні,
Душею чисті і серцем вільні.






*************************************************



А сотню вже зустріли небеса…

20 лютого в Чижиківській ЗОШ І-ІІІ ступенів учні 6-го класу разом з учителем української мови та літератури Павлюст Н.С. підготували виступ «За вас сьогодні молиться уся країна», присвячений трагічним і героїчним подіям, що відбулися на майдані в Києві протягом грудня 2013-лютого 2014 років.
Захід був проведений з метою виховання почуття патріотизму та розуміння причетності до подій, що відбуваються в країні та виховання любові і поваги до Батьківщини.
Там, на майдані, розпочалася війна злочинної влади з власним народом. Помирали молоді, невинні люди, сповнені надій і безмежної любові до своєї країни. На очах усього світу влада розстрілювала свій непокірний народ. Тисячі поранених і майже сто вбитих снайперами та бійцями спецпідрозділів міліції. Їх назвали Небесною Сотнею і вони вічно житимуть у народній пам’яті.
«І мовчки сотня непокорених героїв
Відходила у чисті небеса,
І погляди знесилених мільйонів
Дивились вслід братам, батькам, синам.»







************************
Герої України. Крути.

30 січня у Чижиківській ЗОШ І-ІІІ ступенів пройшла урочиста лінійка «Герої України. Крути. Перша Незалежність», яку провів учитель історії Гаврилів Ігор Омелянович.
Захід дав змогу всім присутнім поринути у ті трагічні хвилини, коли вирішувалася доля молодої УНР. Зараз події під Крутами знову сприймаються актуально, бо викликають певні паралелі з подіями початку війни на Донбасі.
Після екскурсу у минуле усі присутні переглянули історичний фільм «Україна –Забута історія. Крути. Молода кров». Фільм вразив героїчним подвигом, мужністю юних захисників батьківщини, які пожертвували найдорожчим – своїм життям – задля Незалежної України.
Учні розглядали світлини Героїв Крут, дізнавалися про їхнє коротке і повне відваги життя. Вони і сьогодні є для кожного молодого українця прикладом для наслідування:
Крути! Крути! Мужність і посвята,
вірність, що міцніша понад смерть.
Крути! Крути! Горда і завзята
кличе пісня і веде вперед! 




*********************

Інтегроване заняття в 1-му класі 30.11.2017

«Прощавай красуне осене!»

Із вдячністю на заняття тебе просимо.
За кожний овоч і смачний фрукт вклоняємось низенько.
Й за те, що розбудила фантазії смішненькі.
І тато, й мама помагали,
Щоб ми мультяшних героїв впізнали.
Ми ж їх рахували, малювали,
На уроках з ними мандрували.
До зустрічі, красуне чарівненька,
Назавжди залишись у нашому серденьку.
Будемо тебе з нетерпінням чекати.
Щоб працею й творчістю повнилась наша хата.







********************


Наші призери обласної виставки-конкурсу "Мамина світлиця"!!!



**************************

9 листопада, у День писемності та мови, в Чижиківській ЗОШ І-ІІІ ступенів розпочався Тиждень української мови. Усі учні та вчителі готувалися до урочистої лінійки, під час якої звучали вірші, пісні, афоризми, цитати.
Учні 9-го класу представили цікаву мультимедійну презентацію про надзвичайні можливості української мови.
Також учні й вчителі взяли участь у написанні Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності, перевіривши свої знання з рідної мови.
Такий святковий урочистий день у школі закінчився мовним конкурсом ім. П. Яцика,  у якому мали змогу позмагатися учні 3-11 класів.












«Вчи і знай, і завжди пам’ятай»
У Чижиківській ЗОШ І-ІІІ ступенів з 15-го по 19 травня був проведений тиждень Основ здоров’я.
У рамках тижня між учнями 2-3 класів був проведений виховний захід «Вчи і знай, і завжди пам’ятай». Діти декламували вірші про правила дорожнього руху, були  задіяні в сценці, а також співали пісні. Учням і гостям школи було продемонстровано музичний відеоролик про дорожні знаки та проведена виставка малюнків про безпеку дорожнього руху.
19 травня між учнями 8 і 6 класів проведено вікторину «Безпечна поведінка – запорука міцного здоров’я». Діти були полені на дві команди «КабріоЛіто» і «Копи». Кожна з команд виступила із привітанням , девізом. В рамках вікторини проходили цікаві конкурси «Мозковий штурм», «Виправ помилки», «Крокодил», «конкурс капітанів», міні-гра «Хто такий? Що таке?», «Ерудит», які були оцінені членами журі. Команди блискуче зіграли ролі у гумористичних сценках.
Тиждень був дуже насичений і цікавий. Тож, щоб не сталося лиха, щоб учні не наражали себе на смертельну небезпеку, всі повинні знати елементарні правила дорожнього руху, вміти правильно переходити дорогу. Розрізняти типи дорожніх знаків.









«Серце мами завжди з нами»
Травень – особливий місяць, бо святкуємо з любов’ю урочистий, світлий День Матері. Також і в Чижиківській школі відбулося це прекрасне свято, яке підготувала класний керівник 6-го класу Кміть М.Д. Її вихованці вшанували рідних матусь і бабусь. Зі сцени звучали такі пісні: «Мамині руки», «Мамине крило», «Сонечко у гості хоче завітать», «Донечка», «Щастя, добра і любові». Свою вдячність за турботу і добро учні висловили у віршах «Мамі», «На спомин матусі», «Моя бабуся люба, мила». Розсмішили гуморесками і сценками: «Бойова мама», «Хто і що цінує», «Оголошення».
Найбільшою несподіванкою для матусь і бабусь стала презентація світлин, на яких були зображені вони і їхні ще зовсім маленькі діти.

 Спільне переживання святкової події було радісним і пізнавальним для учнів. Це свято розчулило найдорожчих матусь до сліз, воно надовго залишить у їхніх серцях незабутні враження від привітань і подарунків, виготовлених їхніми дітьми.






************************************************


«Українська Друга світова»
72 роки тому завершилась Друга світова війна. Наймасштабніша війна в історії людства. Проходять роки, учасників війни стає щораз менше, але ту велику жертву,  яку принесла Україна заради перемоги оцінити важко. Усі учасники тої страшної війни, а серед них є і багато наших односельчан, назавжди залишаться в пам’яті українців.
Законом України “Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років” в Україні встановлено День пам’яті та примирення 8 травня. Таким чином, Україна розпочала нову традицію святкування 8 та 9 травня в європейському дусі пам’яті та примирення. Її продовженням та утвердженням стали  меморіальні й урочисті заходи в Чижиківській ЗОШ І-ІІІ ступенів.

Під керівництвом вчителя історії Савіцької М.Б. проведено лінійку "1939-1945. Пам'ятаємо. Перемагаємо". Учням старших класів продемонстровано презентації та відеофільми на тематику Дня пам’яті та примирення і 72-ї річниці перемоги над нацизмом. У школі проведено акцію «Зроби мак пам’яті»  та конкурс малюнків «Малюємо Перемогу».













************************************

"Чорнобиль. Без права на забуття"

27 квітня учні нашої школи провели урок пам’яті про трагедію Чорнобиля. На заході, організованим вчителем історії Савіцькою М.Б., було вшановано пам'ять чорнобильських рятівників хвилиною мовчання і згадано події тієї страшної ночі. Діти розповідали вірші, в яких вчувалися жалоба та печаль. Захід супроводжувався відеорядом, в якому були відображені портрети героїв, фото з місця подій та світлини забутого міста. Всі вшанували і наших односельчан, які були ліквідаторами цієї страшної аварії. В кінці заходу учні запалили свічки пам’яті та заспівали пісню про цю трагедію.

            У часу свій рахунок, ми лише наповнюємо його подіями.
Події - це наші сьогоднішні вчинки дії, переконання,
Це те, за що ми боремося, і те, в чому часом помиляємося.
З подій пишеться історія. Історія владна над часом.
Історія вчить нас: коли-небудь приходить кінець
Будь-якої епохи, руйнується незламне, народжується нове.
Так було завжди! Все пройде! - І настане завтра!





Б'ють тривожним набатом дзвони Чорнобиля... Вони нагадують: Пам'ятайте!


*******************************


Я на сторожі коло їх поставлю слово…
Стоїть те слово й нині на сторожі
Всіх прадідів, дідів, батьків і нас.
Списи і стріли, кулі зловорожі
Від України відвертав Тарас.

У такій атмосфері відбулася урочиста лінійка в Чижиківській ЗОШ І-ІІІ ступенів, присвячена пам’яті Тараса Шевченка, під керівництвом вчителя української мови і літератури Павлюст Ніни Степанівни.
Учні 10-го класу  декламували поезії Т. Шевченка, учениця боднар Любов виконала пісню «Зоре моя вечірняя».
Цікавою була невеличка сценка під назвою «Розрита могила» у виконанні учнів 5-го класу.





*********************************************


2 березня учні 6 класу в грі-змаганні свої знання проявляли
 і навчальний матеріал з теми «Атмосфера» перевіряли.


Команди «Хмаринки» і «Сніжинки» участь в конкурсній грі брали
І призові жетони за правильні відповіді заробляли.



Казкові сценки з даної теми представляли.


А потім разом пісню «Веселий вітер» заспівали.

Відкритий урок провела вчитель географії Швець Галина Тадейвна.



****************************************

Тиждень української мови в Чижиківській ЗОШ І-ІІІ ступенів

З 20.02. по 24.02.2017 р. в Чижиківській школі проходив тиждень української мови, який розпочався відкриттям на загальношкільній лінійці, а також ознайомленням з основними заходами.
21 лютого в Міжнародний день Української мови був проведений виховний захід «Мова рідна – найдорожчий скарб». Учні 1-го класу чуттєво декламували поезії, співали пісні про мову. Які чудові і теплі слова були сказані нашими наймолодшими учнями, вони з трепетом в душі розказували як люблять і цінують рідну мову і гордяться тим, що є українцями.
Серед учнів був проведений конкурс малюнків «Диво калинове – чари барвінкові», а також конкурс на кращу стінгазету присвячену красі рідного слова. Для нас рідна мова – це дорога спадщина, яка об’єднує в собі народну мудрість, що була висвітлена у філологічній грі «У казковому світі мови».

Тиждень рідної мови пройшов цікаво і пізнавально.







**************************************************************
Тиждень зарубіжної літератури

06.02 — 10.02 у школі проходив тиждень зарубіжної літератури. Проводились різноманітні заходи. Так 06.02 був проведений захід до ювілею відомого англійського письменника Чарльза Діккенса. Учні 10 класу переглядали фільм “Достоєвський”, присвячений життю та творчості письменника, а 11 класу - “Перша людина — Альбер Камю”.


Протягом тижня була проведена  виставка стіннівок. Учні 5 класу випустили роботу “Видатний казкар — Андерсен”, 6 класу - “Міфологічні створіння”, 8 класу - “Книга — твій друг, без неї як без рук”. Рекламу літератури та книги зробили учні 9-11 класів. А учні 7 класу запросили всіх у подорож феєрією О.Гріна “Пурпурові вітрила”.


Також у 6 класі була проведена гра “Мандруємо з Гаррі Поттером”, у якій учні показали свої знання та зацікавленість відомим твором Джоан Роулінг. А учні 8-9 класів провели брейн-ринг “У світі літератури”, де показали свої знання, набуті протягом вивчення зарубіжної літератури в школі, а також свою ерудованість та вміння логічно мислити.





Тож тиждень пройшов цікаво і з користю.

****************************


Тиждень патріотичного виховання
в Чижиківській ЗОШ І-ІІІ ступенів

З 23 по 30 січня у Чижиківській ЗОШ було проведено Тиждень патріотичного виховання.
Педагогом-організатором, вчителем історії, класними керівниками проведено ряд заходів:
- класними керівниками проведено виховну годину «Про День Соборності України»;

- вчитель історії Савіцька М.Б. провела тематичні уроки: «Співаємо славу тій події і тепер: до Дня Соборності України», «Разом ми – сила: до Дня Соборності України»;
- шкільний бібліотекар Гупало В.Ю. організувала книжково-журнальну виставку, присвячену 98-ій річниці Акту злуки 22 січня 2017 року;

- долучились до акції «Міст єдності», а саме: прикрасили синьо-жовтими стрічками міст в с.Чижиків, що символізувало об’єднання України.


Завершився тиждень заходами, присвяченими Дню пам’яті героїв Крут. Педагог-організатор  продемонстрував художньо-документальний фільм «Крути – Молода Кров» учням 5-9 класів. Також учнями 10-11 класу презентована стінгазета «Пам’ятай про Крути».


************************************





Частинку дитячого тепла та щирі привітання з Новим роком та Різдвом Христовим передали учні нашої школи самотнім стареньким у Львівський геріатричний пансіонат. 
Поїздка, яка відбулась 23 грудня, зорганізована учнівським самоврядуванням району. Гаван Надія, наш шкільний президент, вміло мобілізувала творчий актив школи при підготовці виступу для постояльців пансіонату. Також учні спільно з батьками зібрали 400 гривень на солодкі подарунки та виготовили привітальні листівки і малюнки. 







 Усім, хто хоче допомогти мешканцям пансіонату, рекомендуємо відвідати їх. Такі зустрічі змінюють світогляд, роблять нас добрішими, милосерднішими,  вчать співпереживати



*****************


«В калини, кажуть, материна любов і мудрість»

22 грудня в Чижиківській школі вчителем української мови та літератури Ступір Тетяною Ігорівною був проведений відкритий  урок з української літератури на тему: « Борис Грінченко. Багатогранність діяльності. Оповідання «Каторжна». Утвердження прагнення людини до любові й добра».

Мета уроку: показати масштаби вміння сприймати текст, аналізувати його зміст, виховувати найкращі людські  якості на прикладі оповідання Б. Грінченка «Каторжна».
Учні 10-го класу підготували і презентували біографічні відомості про Б. Грінченка. 


На уроці розглядалися питання щодо обговорення назви оповідання, а також було проведено бліц-опитування з метою виявлення знань учнів щодо прочитаного твору. Потім вчитель використала прийом «Скринька», запропонувавши школярам відгадати, який предмет знаходиться у скриньці. Підказка була у загадці, записаній Грінченком на Харківщині.(цей предмет – кетяг калини). Також на уроці було обговорено проблемне питання щодо образу калини, і учні дійшли до висновку, який сформулював мудрий народ у прислів’ї: «В калини, кажуть, материна любов і мудрість.»



Підбиваючи підсумки уроку, учні роздумували над тим, чому так багато горя й сліз інколи завдають люди і чому душа не завжди відкрита щирому співчуттю.

*********************

Тиждень англійської мови в Чижиківській ЗОШ І-ІІІ ступенів



У нашій школі з 12 по 16 грудня відбувся тиждень англійської мови.
Усі учні школи прийняли участь підготовці і проведенні заходів до тижня. Учні 4 і 10 класів провели урочисту лінійку, на якій відкрили тиждень англійської мови. Вони розказали про значення англійської мови в нашому житті, актуальність її вивчення і вдосконалення мовленнєвого рівня.

Учні 8-11 класів підготували проекти про життєвий і творчий шлях видатного англійського письменника Вільяма Шекспіра. Сьомий клас підготував вельми цікавий та інформативний проект про здорове харчування.





В рамках тижня 15 грудня у нас відбулось методоб’єднання вчителів англійської мови Підберізцівського міжшкільного методичного центру, в рамках якого, вчитель англійської мови Кміть М.Д. презентувала відкритий урок на тему «Здорове харчування». На уроці діти показали хороші мовні навички, розповідали про здорову їжу, дивились мультфільм, виконували граматичні вправи, розв’язували кросворди, а також показали акторську майстерність у сценці про Вінні-Пуха. 




Урок пройшов «на одному подиху», динамічно. Кожна дитина приймала активну участь у роботі.

**************************

Всеукраїнський тиждень права
( 05.12.16 – 09.12.16 )в Чижиківській ЗОШ І-ІІІ ст.



З метою поглиблення знань у дорослих і дітей про їх права, зазначені в державних документах: зокрема в Конституції України був проведений «Тиджень прав». Цей тиждень – був спрямований на всіх громадян держави, а наша маленька «держава» (тобто школа) не стала винятком. Було розроблено ряд заходів, що охопили усі ланки освітньої діяльності школи.
Першим кроком проведення агітації стала урочиста лінійка, на якій педагог – організатор Пилипів Б.К. ознайомив з планом проведення тижня, розповів про основні правові зобов’язання учнів та нагадав про їх обов’язки та права. Одразу після завершення урочистої лінійки класними керівниками було проведено тематичні класні уроки, під гаслом: «Права дитини понад усе».
Вчитель правознавства Савіцька М.Б. провела уроки у 5 – 9 класах на тему «Права людини з нагоди проголошення загальної декларації прав людини».  Заходи були проведені у формі інтерактивної бесіди, інтерактивного повідомлення, вікторини, гри, із застосування фото та відеоматеріалів.


Запропоновані заходи дозволили сформувати в учнів правові почуття, активну позицію у правовій сфері; виробити навички і звички правомірної поведінки; подолати в свідомості помилкові погляди та переконання, негативних навичок і звичок поведінки. На початку Тижня шкільним психологом Паньків М.П. було проведено книжкову виставку- застереження «Межу закону не переступити». Мета заходу полягала у сприянні розвитку в учнів правової культури та формуванні активної громадянської позиції.


Серед учнів школи, вчителем історії - Івченко Г.В. було проведено конференцію « Чи я маю право на працю? », а також, години спілкування «Правопорушення»


Заходи були спрямовані на розширення знань учнів про декларовані в Конституції України права, свободи та обов’язки людини та громадянина, про органи державної влади України, зокрема законодавчі, їх функції та повноваження, а також виховання в учнів почуття патріотизму поваги до рідних, однокласників, учителів.
*******************

Загальношкільні батьківські збори

8 листопада в Чижиківській школі були проведені загальношкільні збори, на яких обговорювались питання різного характеру. Розпочалися збори з прекрасного виступу учнів нашої школи, який був присвячений героям Героям Небесної Сотні, воїнам УПА, та нашим дорогим Захисникам України.



З доповіддю «Вплив літератури на розвиток особистості дитини» виступила вчитель зарубіжної літератури Дудинська Т.Ю.



Слово мала також головний лікар Чижиківської амбулаторії Височанська І.Я.,яка розкрила суть питання щодо особистої  гігієни і щеплення учнів.


Збори пройшли в дусі конструктивного обговорення і вирішення проблемних питань. 


***************************************************

28 жовтня учні 4-го класу
Часу не марнували –
Власноруч змайстрованою ракетою
Простори Всесвіту вивчали.



Подорож була захоплюючою,
Адже і телескоп у пригоді став.
І знання знадобились чималі,
Щоб у Сонячній системі лад настав.



В грі швидко час минав,
І ноутбук в пригоді став.
Повернулись всі чудово –
Сузір’я «Сердечність» запам’яталось надовго!!!


*************************************

ДЕНЬ ЗАХИСНИКА УКРАЇНИ


Чижиківська школа І-ІІІ ступенів 13 жовтня святкувала День захисника України. Кожен клас готував листівки воїнам АТО, стінгазети, висловлювали свої почутя у поезії, прозових творах.
Учитель історії Савіцька М.Б. і музичний керівник Савіцький Б.С. підготували урочисту лінійку «України вірнії сини». Участь у ній взяли учні 5 і 3 класу. Ведучими були старшокласники.



Сценарій був надзвичайно вдало складений, у кожну поезію, пісню учні вкладали свої почуття: любов до рідної Батьківщини, повагу до героїв, шанування Божої Матері.

Виступ був також приурочений святу Покрови Пресвятої Богородиці, яка з часів козацтва є заступницею і покровителькою українського війська.
Під час виступу згадали сьогоднішніх героїв села Чижикова, які зараз на сході наближають перемогу нашої держав над російськими загарбниками.
Нікого не залишили байдужими пісні «Серденько Марії» у виконанні Боднар Л., учениці 10 класу, «Я сьогодні від вас від’їжджаю» ˗˗ Савіцького Бориса – учня 5 класу, «Гей там далеко на Волині» ˗˗ хлопців 5 класу.

У кінці лінійки всі учасники виконали Гімн України, який присвятили  захисникам – героям нашої землі.


Осінній ярмарок

 в Чижиківькій ЗОШ І-ІІІ ступенів

В осінню пору, коли жовте листя опадає з дерев, коли в повітрі відчувається тепло і щастя, у Чижикіській загальноосвітній школі відбувається шкільний ярмарок. В цей день діти мають можливість продемонструвати свої кулінарні вміння, продати смачні овочі та фрукти і просто з хорошим настроєм підтримати своїх друзів та товаришів.


Чого тільки не має на цьому ярмарку?! Продавали все, що припало до душі: тістечка, торти, виноград, цукерки і навіть  листівки ручної роботи.
На меті цього свята наголосив педагог – організатор. Він сказав, що такі маленькі свята поєднюють нас, вчать шанувати традиції кожної родини і нагадують, що всі ми талановиті, звісно, кожен у своїй справі.









Зібрані кошти підуть на благочинні потреби.

Англомовний літній табір "Країна мрій"

Мовний літній табір «Країна мрій» у Чижиківській ЗОШ І-ІІІ ступенів  було розпочато 1 червня 2016 р.
Керівник табору    Кміть М.Д.Заступник               Симівська Ю.Б.Відповідальний за техніку безпеки    Пилипів Б.К.Відповідальна за фізкультхвилинки   Дацко О.С.Табір складався із 2 загонів: «Веселка»  Цундер Н.Р.                                                                     Мазур І.Я.                                                                     Процишак Л.С.                                                                     Паньків М.П. та «Лідери»    Тютько Н.І.                        Надрічна Г.І.                        Дудинська Т.Ю.                        Янишин Л.Б.У кожному загоні було по 20 учасників та по 4 вихователі.Під час нашого табору ми відпочивали, навчалися і працювали. Учні школи усміхнені після завершення табору пішли на літні канікули.Табір завершився 10 червня 2016р.









Екзамен

 з математики

в 9-му класі

03.06.2016




Екзамен

 з Української мови 

в 9-му класі

01.06.2016 року



Фото-звіт 

по навчально-виховній роботі 

Чижиківської ЗОШ І-ІІІ ступенів 

за 2015-2016 н.р. 



Тиждень світової літератури

в Чижиківській ЗОШ І-ІІІ ступенів


З метою зацікавлення учнів зарубіжною літературою, розвитку творчих здібностей та навичок узагальнення й систематизації знань, виховання поваги до духовних надбань людства, зокрема в літературі, з 10.05 . до 13.05.2016 р. у школі проходив тиждень зарубіжної літератури.

Розпочався тиждень виступом учнів 7-го класу, які познайомили всіх присутніх із письменниками-сучасниками.



Протягом тижня учні 10 та 11 класу переглянули фільми «Оскар Уайльд. Біблійні сюжети» та «М. Булгаков. Прокляття майстра».

Також була проведена виставка малюнків  учнів 5-7 класів «Мій улюблений літературний герой» та виставка проектів учнів 7-9 класів «Письменник, який мене полонив».

Учні 9-го класу підготували виступ, присвячений 125-річчю від дня народження М. Булгакова.


Цікаво учням було дізнатися і про те , яким же літературним героєм він є. А учні 5-го та 6-го класу взяли участь у літературній  вікторині. Всі учасники  показали свої знання, творчі здібності, вміння логічно думати.





Загалом, тиждень пройшов цікаво і пізнавально. Кожен узяв для себе щось нове, цікаве, духовне.


Тиждень географії 
в Чижиківській ЗОШ І-ІІІ ступенів


З 18 по 22 квітня у Чижиківській школі проходив тиждень географії з метою підвищення інтересу до географічної науки, розширення знань учнів з предмету, активізації позакласної роботи та роботи з обдарованими і здібними учнями в школі.
Розпочався тиждень географічним виступом на загальношкільній лінійці «Географія – вчора, сьогодні і завтра».

Протягом тижня проведено ряд заходів, а саме:
Інтелектуальна географічна гра «Ерудит» між командами хлопців і дівчат (6-11 класів, по одному представнику з кожного класу).В результаті цієї цікавої і захопливої  гри перемогла збірна команда дівчат;





У 7-му класі був проведений конкурс знавців географії материків та океанів (вікторина «По материках і океанах»);
Радо вітали учні початкових класів еколога і туриста, які завітали до них у гості і провели з учнями екологічну бесіду та цікаву вікторину. Найактивнішими були учні 2 класу, які ще підготували цікаві проекти, малюнки і вірші, та взяли участь у виставці «Ми і Земля – одне ціле».




До всесвітнього Дня Землі учасники туристсько-краєзнавчого гуртка  випустили газету «Земля – наш спільний дім».



Протягом тижня на перервах діти розв’язували кросворди, ребуси, отримували корисну інформацію, яка була розвішана у коридорах школи.






Завершився тиждень географії екскурсійним днем, який діти провели у м.Львові. Відвідали природознавчий музей, пройшлись з  цікавою екскурсією площею Ринок, підземеллям Костелу Єзуїтів та побували у Вірменській церкві.






Всім було цікаво!  
****************
Тиждень християнської етики


Кожне слово молитви -
це двері чи віконце в небо.
(Андрей Шептицький )


У  Чижиківській школі з 14.03. по 18.03.2016 р. проходив Тиждень християнської етики.
Метою тижня, який збігся з часом Великого посту було донести до учнів усю велич Божого слова, усвідомлення посту як засобу духовного і тілесного  очищення.
Протягом тижня були проведені  бесіди з учнями «Біблія – Книга життя»,
«Чи є щось важливіше молитви?»
     Діти молодших класів із захопленням переглядали мультфільми біблійної тематики.
Був проведений конкурс читців духовної поезії « Відчини своє серце добру».
Учні вразили декламацією віршів.



Завершився тиждень християнської етики виховним заходом на тему «Будьте милосердні, як і Отець ваш милосердний». Учні розказували притчі християнських сподвижників, декламували вірші, інсценізували притчу про блудного сина.  Вразило виконання пісні «Моя молитва» Боднар Любою.




Виховний захід пройшов у дусі духовного зростання та морального вдосконалення. 







Тиждень англійської мови
в Чижиківській ЗОШ І-ІІІ ступенів





З 22 по 26 лютого в нашій школі був проведений тиждень англійської мови. Усі учні нашої школи прийняли участь у тижні англійської мови.
У понеділок 22 лютого було відкриття тижня англійської мови. Учні 9-го класу розказали нам про важливе значення англійської мови в сучасному світі, а учні 5-го класу декламували вірші англійською мовою на різні теми, які вивчаються на уроках англійської мови.


У 3-4 класах був проведений конкурс малюнків і віршів на вивчені теми.

У шостому класі був проведений відкритий урок на тему «Подорожуємо Лондоном», де учні показали свої знання і володіння англійською мовою.


Учні 7-11 класів підготували проекти до тижня англійської мови, на теми які вони вивчають.




Інтелектуальні змагання  
серед школярів району 
з гри «Що?Де?Коли?»


Команда Чижиківської ЗОШ І-ІІІ ст. "DISCOVERY"






Благодійний осінній ярмарок




Строкато, весело, гамірно, яскраво, неймовірно дружно і надзвичайно смачно, – ось як завжди проходить  традиційний шкільний благодійний ярмарок «Дари осені». Ще від самого ранку і діти, і батьки несли із собою, разом із портфелями, різноманітну смакоту, приготовану вдома.


Участь у благодійному ярмарку традиційно взяли всі класи школи. Всі  із задоволенням купували те, що продавалось на святі. Тим більше, що було стільки усього смачного.



 А загалом, дуже хочеться подякувати за активність, ініціативність та підтримку усім батькам, які із задоволенням та натхненням постійно долучаються до цієї нашої цікавої та потрібної шкільної справи.





Першовереснева лінійка

2015 р.

Перший дзвоник – свято радості і печалі. Для когось він пролунає вперше,для когось – востаннє і поставить крапку в багаторічному навчальному марафоні з усіма його уроками і змінами, контрольними роботами та домашніми завданнями. В Чижиківській ЗОШ IIII ступенів цей день розпочався з сонячної погоди і гарного настрою. На площадці біля школи зібралися батьки, вчителі, випускники, місцеві жителі,а головне,перший клас. Цю мить вони чекали аж 6 років,представляли які ж на вигляд вчителі, суворі чи добрі, з нетерпінням очікували як пролунає перший у їхньому житті дзвоник,як сядуть за парту і будуть ділитися враженнями з товаришами по класі.

Директор школи,  Моспан Любов Зіновіївна, урочисто привітала усіх присутніх зі святом мудрості, доброти, чесності – Днем знань. Побажала батькам- терпіння, вчителям – стриманості, дітям – здійснення їх мрій та задумів, успіху у навчанні, визначення щодо свого майбутнього шляху. Наголосила на тому,що життя як полоса,то біла то чорна,але ніколи не потрібно здаватись і завжди йти до поставленої цілі. 



І ось нарешті пролунав такий очікуваний всіма дзвоник. Всі розбігаються по класах,йде перший дзвоник у цьому навчальному році.


ТИЖДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
В ЧИЖИКІВСЬКІЙ ЗОШ І – ІІІ СТУПЕНІВ

23. 02. – 27. 02. 2015 року


Відкриття Тижня української мови на загальношкільній лінійці   

Декламація поезії про мову під час щоденної молитви за долю України (учні 1-5 кл.)

Випуск газети, присвяченої Міжнародному дню рідної мови; виставка літератури «Любіть Україну і мову її солов'їну» (бібліотекар Гупало В.Ю.).


Конкурс малюнків « Рідна мова – це  теж  Батьківщина» (учні 1 кл.)



Виховний захід «Моя мова калинова» (учні 8 класу – Ступір Т.І.)


Відкритий урок з укр. літератури у 8 кл. за творчістю І. Карпенка-Карого (Ступір Т.І.)  




Інтелектуальний конкурс «Це мова моя, це мова моєї країни!» ( учні 5-6 і 8 кл. – Цундер Н.Р.)


Відкритий урок з укр. літератури в 6 кл. за творчістю Б.Ігоря-Антонича (Цундер Н.Р.)


Конкурс проектів, присвячених укр. мові  «Вслухайся в слова чарівні мови» (учні 2-6 класів)





Відкритий урок з української літератури  
в 10 класі за творчістю І.Я. Франка (Павлюст Н.С.)







Новорічні та різдвяні свята в нашій школі

Ось і настає Новий рік - 2015.

Яким він буде цей 2015 рік?Побачимо... Але достеменно відомо, що він, як і кожний новий, принесе нам нові враження, зміни.
29 грудня для учнів  нашої школи відбувся святковий захід, який складався з хороводів та новорічних і різдвяних сценок. Учні усіх класів підготували цікаві номери. Вишукані новорічні костюми, гарний настрій учасників і глядачів стали запорукою успіху.
















Ми щиро вдячні всім, хто брав активну участь у створенні свята для наших дітей. Вітаємо учнів та вчителів нашої школи з Новим роком та Різдвом Христовим! Хай принесе він нам мир та злагоду!


Благодійний Різдвяний Ярмарок

Новорічні та Різдвяні свята завжди супроводжуються багатолюдними ярмарками. Учні Чижиківської ЗОШ І-ІІІ ст. разом з батьками та вчителями також  долучилися до такого дійства. 29 грудня 2014 року в Чижиківській школі відбувся благодійний Різдвяний ярмарок. Та головною метою ярмарку було не лише весело провести час, а  в черговий раз  долучитися до волонтерської справи. Адже усі вилучені з ярмарку кошти  діти  вирішили  передати солдатам в  зону АТО.



Наші учні старанно підготувались до ярмарку. Загальна сума, яку зібрали учасники , склала 2032 гривні. Ці кошти були передані солдатам на передову.



Ми щиро вдячні всім небайдужим,всім, хто долучився до цього заходу!!!



Святий Миколай

У нас, в Україні, діти, з великим нетерпінням чекають 19 грудня. Вони напередодні свята пишуть листи до Святого Миколая, моляться до нього. У день перед святом згадують всі свої добрі і злі вчинки, зважують: чого більше.


Ще однією зупинкою Святого Миколая стала Чижиківська ЗОШ І-ІІІ ст. Пісні, танці, вірші та, звичайно подарунки від Святого Миколая стали найкращим святом для учнів.



Дитячі молитви велику силу мають, 

Про волю церкви, України промовляють. 

Святий Отче Миколаю! Ми усі — твої діти, 

Поможи нам життя це уміло прожити,  

А після — вічне щастя в небі заслужити.



"Дивись на  нас, як на рівних"


  Людина починається з добра.Будьмо щедрі серцем в ім'я добра, людяності і справедливості!Доброта і милосердя - два крила, на яких тримається людство.Ми не повинні забувати про тих людей, які потребують допомоги.

Є поміж нас багаті й бідні.
Кому що треба, доля не пита.
Та є дві речі всім нам необхідні:
У світі - мир, а в душах - доброта.


   В Україні налічується 2,5 млн. інвалідів. тобто кожен 18-й наш співвітчизник - інвалід.Та не дивлячись на проблеми, ці люди живуть, працюють, творять, перемагають.Це мужні люди!
  В нашій школі учні підготували виступ присвячений Міжнародному дню інвалідів.В рамках цього заходу зворушливою, душевною і трепетною була зустріч з дуже цікавим творчим дуетом Тетяни Фролової  і Лайоша Молнара.



 Самобутній талант, природній дар і глибоке сердечне світосприйняття цих митців, вміння просто і щиро спілкуватися з слухачами назавжди запам'ятаються учням і вчителям школи.Їхнє життя і творчість - це справжній, величний подвиг істинних Людей.


Конкурс плакатів 
присвячений 
Всесвітньому дню відмови від куріння

    Щороку в третій четвер листопада в усьому світі відзначається  День відмови від куріння.Творчий підхід до розвитку здоров'язберігаючих компетенцій проявили школярі у конкурсі плакатів.



Поетичне перо на сторожі здоров'я.
Авторський акровірш учня 5 класу Стельмаха Богдана
Кожен про цю шкідливу звичку знає,
У людей вона здоров'я відбирає,
Ракові захворювання спричиняє.
І дорослим, і дітям
Не слід цього робити.
Ні! Рішуче потрібно сказати
Я прошу всіх про це пам'ятати!

Куріння руйнує жіночу красу:
  • лущіння шкіри
  • жовта усмішка
  • тьм'яний погляд
Хімічні речовини тютюнового диму:
  • кислоти
  • вуглекислий газ
  • чадний газ

Які мультфільми варто дивитись;
Чого вчать їх герої??
Вибір за тобою!

Куріння зменшує бюджет українців...
А хто на цьому наживається?


Той, хто курить, повинен знати і пам'ятати, що він отруює не лише себе, але й інших.
(М. Семашко, лікар)



"Козацькі забави"




Хай множаться завжди звитяга і слава,
І сила, з якими козак воював,
Бо юнь українська в "Козацьких забавах"
Засвідчує: дух цей живе, не пропав.

Ми сильні і спритні,відважні і вправні,
Ми любимо щиро всі землю свою,
Козацтва традиції й подвиги славні,
Якщо буде треба, - покажем в бою.












Після козацьких змагань в нас залишилась світла пам'ять про славні подвиги наших предків-запорожців.Ми є нащадками славних українських козаків, і  своїми добрими справами і вчинками доведемо, що козацькому роду нема переводу!



Благодійний ярмарок 

на підтримку Збройних Сил України

 в Чижиківській  школі


Бути патріотами своєї держави, свідомими громадянами, людьми, які пам'ятають своє коріння, які готові стати на захист своєї Вітчизни, є бажанням учнів Чижиківської школи.





Саме тому вчителі та учнівське самоврядування ініціювали проведення благодійного ярмарку на підтримку Збройних сил України , який було проведено 29 вересня.


Багато учнів (від наймолодших до найстарших) - в українських вишиванках. Продавці запрошують усіх охочих придбати у них (і тільки у них!) домашнє печиво,фрукти, пиріжки з яблуками, картоплею, ватрушки та інші кондитерські вироби, спечені дітьми за активної допомоги батьків.




Загалом було зібрано 2573.40 гривень.
Всі зібрані кошти будуть направлені на закупівлю потрібних речей та обладнання та спрямовані на потреби військових у зоні АТО.

Нехай знають наші воїни, що у них росте достойна зміна, що у них є надійна підтримка. 
Ми завжди з вами, захисники України!

Адміністрація та педагогічний і учнівський колективи школи вдячні за допомогу у проведенні ярмарку батькам, бабусям та дідусям школярів!



Табір "Веселкова країна"













21/03/2014

                             Відбувся відкритий урок з фізики у 10 класі на тему: "Фізика за чашкою кави"

                                                      Провела: вчитель фізики

Процишак Леся Семенівна




Фізика приготування

кави. 

21.03.2014 

Проведено відкритий урок 

з української літератури у 9 класі    

на тему: 

"Тема жіночої долі в творчості Т.Г.Шевченка"

Витель: Павлюст Ніна Степанівна

 

 

Відбувся відкритий урок у 4 класі з української мови

вчитель: Янишин Лілія Богданівна

 

 

       




14.05.2014року - День вишиванки 

14 травня Чижиківська школа рясніла незвичайними візерунками, чудовими квітами, яскравими стрічками, а також веселими та щирими посмішками дітей, які з радістю одягли національний одяг своєї країни. Вишиванок деяких учнів торкнулась лагідна рука їх неньок та бабусь.



День української вишиванки – це спільна історія минулого, сьогодення і майбутнього для кожного свідомого українця. Ми, сучасні українці є сполучною ланкою між минулим нашої нації з її історією і традиціями та нашим майбутнім.


 

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар